Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este posibila continuarea activitatii dupa pensionarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este posibila continuarea activitatii dupa pensionarea pentru limita de varsta?

Salut!
Pe vechea lege a pensiilor, L19/2000, cu acordul angajatorului, angajatul care implinea varsta standard de pensionare, isi putea continua relatiile de munca in baza aceluiasi contract de munca. Acum, lecturand L263/2010, am observat ca nu se mai regasesc acele prevederi care permiteau continuarea relatiilor de munca cu acordul angajatorului. Voi ce credeti?

O persoana care indeplineste conditiile pentru iesirea normala la pensie, mai poate continua relatiile de munca in baza aceluiasi contract individual de munca cu acordul angajatorului?
Nu, incetarea are loc de drept, partile urmand sa incheie un nou cim.
georgeserban a scris:

Nu, incetarea are loc de drept, partile urmand sa incheie un nou cim.

Ok, si eu ca angajator, ce demersuri trebuie sa fac daca un angajat al meu indeplineste conditiile pentru iesirea de drept la pensie?
OvidiuDanut a scris:

georgeserban a scris:

Nu, incetarea are loc de drept, partile urmand sa incheie un nou cim.

Ok, si eu ca angajator, ce demersuri trebuie sa fac daca un angajat al meu indeplineste conditiile pentru iesirea de drept la pensie?

Trebuie sa stiti sigur ca indeplineste aceste conditii, dupa care se va face incetarea de drept a c.i.m. - art.56 lit.d C.mun., urmand a incheia un nou c.i.m. cu data incetarii ...

Intre timp salariatul poate depune actele pentru pensionare la Casa de Pensii.
freeelis a scris:

OvidiuDanut a scris:

georgeserban a scris:

Nu, incetarea are loc de drept, partile urmand sa incheie un nou cim.

Ok, si eu ca angajator, ce demersuri trebuie sa fac daca un angajat al meu indeplineste conditiile pentru iesirea de drept la pensie?

Trebuie sa stiti sigur ca indeplineste aceste conditii, dupa care se va face incetarea de drept a c.i.m. - art.56 lit.d C.mun., urmand a incheia un nou c.i.m. cu data incetarii ...

Intre timp salariatul poate depune actele pentru pensionare la Casa de Pensii.

Interbarea s-a nascut un pic pentru alt motiv. Angajatul in cauza solicita sa continue relatiile de munca; cu alte cuvinte nu vrea sa iasa la pensie. Este vorba de o institutie publica unde sigur nu se va face reangajare. De asta ma gandeam, ca in caz de dare eficienta a incetarii de drept a contractului, institutia sa fie acoperita juridic in cazul in care este actionata in instanta... Ok, am inteles, deci institutia opereaza incetarea de drept, urmand ca sa tina de ex-angajat efectuarea demersurilor in vederea iesirii la pensie.

P.S.- observasem ca in exprimarea legiuitorului din L263/2011 s-a utilizat peste tot forma verbala "poate" in vederea iesirii la pensie a persoanei care a indeplinit conditiile iesirie la pensie pt limita de varsta; niciun imperativ. De aceea ma gandeam ca, poate, functioneaza in continuare sub o forma sau alta, vechile prevederi permisive ale L19/2000.
Pe de alta parte in codul muncii se prevede ca incetarea de drept a cim-ului are loc dupa comunicarea deciziei de pensionare. Problema mea este urmatoarea. Daca angajatul nu vrea sa iasa la pensie si nu face demersurile necesare in acest sens in timp util, pot eu ca angajator sa dau eficienta prevederilor referitoare la incetarea de drept a cim-ului in conditiile in care nu am decizia de iesire pensie? Pot face eu demersurile la Casa De Pensii pentru ca angajatul sa iasa la pensie fortat si astfel sa-i pot desface contracul?
OvidiuDanut, utilizator