Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este posibila continuarea activitatii dupa pensionarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este posibila continuarea activitatii dupa pensionarea pentru limita de varsta?

Salut!
Pe vechea lege a pensiilor, L19/2000, cu acordul angajatorului, angajatul care implinea varsta standard de pensionare, isi putea continua relatiile de munca in baza aceluiasi contract de munca. Acum, lecturand L263/2010, am observat ca nu se mai regasesc acele prevederi care permiteau continuarea relatiilor de munca cu acordul angajatorului. Voi ce credeti?

O persoana care indeplineste conditiile pentru iesirea normala la pensie, mai poate continua relatiile de munca in baza aceluiasi contract individual de munca cu acordul angajatorului?
Da, puteti incepe demersurile...sesizati si pe cei de la casa de pensii
OvidiuDanut a scris:

Pe de alta parte in codul muncii se prevede ca incetarea de drept a cim-ului are loc dupa comunicarea deciziei de imputare. ....

Unde se prevede asa ceva in Codul Muncii ? ... :-/

Contractul individual de munca inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;
.....
freeelis a scris:

OvidiuDanut a scris:

Pe de alta parte in codul muncii se prevede ca incetarea de drept a cim-ului are loc dupa comunicarea deciziei de imputare. ....

Unde se prevede asa ceva in Codul Muncii ? ... :-/

Raspunsul este simplu si tulburator (pt mine)...Sunt prevederi abrogate din Codul Muncii...Am rosit in fata laptopului...
Mersi! Coroborat cu alin.2 al aceluiasi articol, acum stiu ce este de facut.
OvidiuDanut, utilizator