Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... polita de asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

polita de asigurare

intrebarea mea este daca pot cere firmei de asigurare o copie dupa asigurarea tatalui meu deoarece nu dispunem de ea ?Dar daca tatal meu a avut o boala cronica nedeclarata la asigurator dar care nu i-a cauzat decesul mai poate fi despagubit de asigurator?
Poate fi despagubit de asigurator!si va fi despagubit!daca e cum spuneti dumneavoastra.inaintati o cerere firmei de asigurare cu privire la copie asupra politei...este importanta natura acesteia
avocat33, utilizator
Atat la asigurator cat si la banca vi se poate inmana o copie dupa polita. In ce priveste cealalta intrebare raspunsul este da , puteti fi despagubit daca decesul nu s-a datorat bolii cronice de care suferea tatal dv dar de regula in cauza mortii de pe certificatul de deces boala cronica de care suferea va apare ca una din cauzele decesului. Nu vreau sa va dezamagesc dar e bine sa va asteptati si la un asemenea deznodamant.
DA...se poate solicita eliberarea unui duplicat.
Puteti primi despagubiri doar daca decesul a survenit din alta cauza decat acea boala cronica