Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator si asociat unic trebuie sa aibe vreun ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator si asociat unic trebuie sa aibe vreun contract de munca??

Buna seara. Eu sunt asociat unic si administrator la un srl. Intrebarea mea este daca trebuie sa am vreun contract de mandat sau CIM??
Puteti sa aveti, dar nu este obligatoriu.
Multumesc. Asta vroiam sa stiu deaorece eu nu am nici CIM nici contract de mandat si nu vreau sa am probleme si sa ma amendeze ITM-ul sau finantele. Deci sunt in regula si fara CIM sau contract de mandat?
Administratorul este numit prin actul constitutiv, nu este obligatoriu sa aiba contract de munca cu societatea.
La cele spuse in acest topic imi puteti spune va rog si care este baza legala ( ce articol si ce lege ) de care un administrator/asociat unic este acoperit in cazul unui control de la ITM ? multumesc