Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua.Mama mea este nascuta in oct.1954 ,are o vechime in munca de 34 de ani si din 2007 in urma unui accident este pensionata de boala.In decizia de pensie,scrie ca in 2014 sept.intra in pensie de virsta.Atunci i se mai adauga vreun procent la punctul de pensie,sau ramine cu aceeasi valoare de acum?Multumesc.
Legea 263/2010
Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

Pensia de invaliditate este stagiu asimilat si va intra in calculul pensiei de limita de varsta(septembrie2014).