Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale procedura cesiune/vanzare parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

procedura cesiune/vanzare parti sociale

Care este procedura de cesiune si cea de vanzare a partilor sociale catre unul din asociati? In cazul de fata exista 2 asociati care detin 50%-50%.

Am incercat sa ma documentez dar obtin raspunsuri diferite;
Inteleg ca cesiunea se face la valoarea lor nominala si nu se plateste impozit (de ex din 20 parti sociale in valoare de 10 ron fiecare, se cesioneaza 10 parti in valoare totala de 100 ron). Asa este?

Vanzarea se face la un pret mai mare si in acest caz se plateste impozit pe diferenta dintre valoarea nominala si cea de vanzare?

Si care sunt pasii pt fiecare din proceduri?
Va multumesc pentru raspuns!

Inca o intrebare as avea: daca cesiunea se face la valoarea lor nominala, respectiv 10ron/parte sociala, reprezinta de fapt donatie?
pt ca cineva asa sustine si nu mi se pare corect avand in vedere ca se obtine totusi o suma pentru ele.
Si in cazul in care vanzarea se face la o valoare mai mare decat cea nominala obligatia virarii impozitului carei parti ii revine? Celui care cumpara sau celui care vinde?
ally123 a scris:

Si in cazul in care vanzarea se face la o valoare mai mare decat cea nominala obligatia virarii impozitului carei parti ii revine? Celui care cumpara sau celui care vinde?

Cesionarea partilor sociale se poate realiza la valoarea nominala a acestora, mentionata in actul constitutiv al societatii, (si se numeste cesionare, nu donatie) sau se poate realiza la o valoare mai mare decat cea nominala, in aceasta situatie noul asociat avand obligatia de a achita catre stat impozitul in cuantum de 16%, procent ce se aplica asupra diferentei dintre valoarea nominala si valoarea achizitionarii.