Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de studii sau concediu fara plata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de studii sau concediu fara plata?

sunt angajata la o firma, iar la inceputul lunii iulie am licenta de dat la ASE Buc. Am cerut concediu de studii si mi s-a raspuns ca nu e formare profesionala si ca pot doar sa-mi iau concediu de odihna sau concediu fara plata. E normal?
e un raspuns conform Codului Muncii, contractului colectiv de munca la nivel national?
precizez ca nu am decat contract individual de munca , iar angajatorul nu are contract colectiv la nivel de societate.
eleonora78 a scris:
sunt angajata la o firma, iar la inceputul lunii iulie am licenta de dat la ASE Buc. Am cerut concediu de studii si mi s-a raspuns ca nu e formare profesionala si ca pot doar sa-mi iau concediu de odihna sau concediu fara plata. E normal?

Firma la care lucrezi nu prea apreciaza ce faci. Probabil nu are ganduri de viitor comune cu tine.
Eu as lua concediu de odihna sau fara plata si m-as centra pe licenta ca e foarte importanta pentru viitor. Stii de acum pe ce sa te bazezi. Cred ca va trebui sa gasesti un alt job conform cu pregatirea terminata. Pe cel de care ai nevoie in mod firesc il ajuti.
Sunt de parere ca centrarea pe subiect personal fara sprijinul firmei ( care nu prea se grabeste sa ajute ) e important in acest moment.

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Concediile pentru formare profesională

Art. 149. - (1) Salariatii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.

(2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.

Art. 150. - (1) Concediile fără plată pentru formare profesională se acordă la solicitarea salariatului, pe perioada formării profesionale pe care salariatul o urmează din initiativa sa.

(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai cu acordul sindicatului sau, după caz, cu acordul reprezentantilor salariatilor si numai dacă absenta salariatului ar prejudicia grav desfăsurarea activitătii.

Art. 151. - (1) Cererea de concediu fără plată pentru formare profesională trebuie să fie înaintată angajatorului cu cel putin o lună înainte de efectuarea acestuia si trebuie să precizeze data de începere a stagiului de formare profesională, domeniul si durata acestuia, precum si denumirea institutiei de formare profesională.

(2) Efectuarea concediului fără plată pentru formare profesională se poate realiza si fractionat în cursul unui an calendaristic, pentru sustinerea examenelor de absolvire a unor forme de învătământ sau pentru sustinerea examenelor de promovare în anul următor în cadrul institutiilor de învătământ superior, cu respectarea conditiilor stabilite la alin. (1).

Art. 152. - (1) În cazul în care angajatorul nu si-a respectat obligatia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesională în conditiile prevăzute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesională, plătit de angajator, de până la 10 zile lucrătoare sau de până la 80 de ore.

(2) În situatia prevăzută la alin. (1) indemnizatia de concediu va fi stabilită conform art. 145.

(3) Perioada în care salariatul beneficiază de concediul plătit prevăzut la alin. (1) se stabileste de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu plătit pentru formare profesională va fi înaintată angajatorului în conditiile prevăzute la art. 151 alin. (1).

Art. 153. - Durata concediului pentru formare profesională nu poate fi dedusă din durata concediului de odihnă anual si este asimilată unei perioade de muncă efectivă în ceea ce priveste drepturile cuvenite salariatului, altele decât salariul.

Sunt pe post de broker la un ssif in constanta din martie, iar din 2003 pana in martie anul asta am fost dir suc , broker ,trader la alt ssif si am facut si cibernetica. sunt absolventa 2007. Nu am reusit sa-mi dau licenta in 2007 deoarece am avut probleme cu primul ssif. Inca sunt in litigiu, recurs. De la primul mi-am capatat drepturile numai prin ITM. Cum am ajuns la ssif2 , le-am zis despre litigiul cu primul si au zis ca e ok si m-au angajat. Acum au venit cu contract de confidentialitate, cod de conduita si declaratie in care trebuie sa declar conturile rudelor si apropiatilor de actiuni. Mi se pare aberant si abuziv.
M-am saturat de tara asta.
Binenteles ca nu o sa ma las si deja caut un alt job. Dar pe aici, la Constanta nu prea se gasesc fara pile si spaga.
eleonora78 a scris:

sunt angajata la o firma, iar la inceputul lunii iulie am licenta de dat la ASE Buc. Am cerut concediu de studii si mi s-a raspuns ca nu e formare profesionala si ca pot doar sa-mi iau concediu de odihna sau concediu fara plata. E normal?
e un raspuns conform Codului Muncii, contractului colectiv de munca la nivel national?
precizez ca nu am decat contract individual de munca , iar angajatorul nu are contract colectiv la nivel de societate.

Societatea la care lucrez este infiintate in septembrie 2007. Am solicitate concediu de studii de 10 zile pentru sustinerea licentei, raspunsul la solicitarea mea a fost, ca nu pot beneficia de concediu de studii cu plata deoarece societatea este nou infiintata. Este adevarat ?
Potrivit art.61 alin.2 din CCMN pe anii 2007-2010, salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului.