avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dilema - sunt citat ca martor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dilema - sunt citat ca martor

#-o#-obuna ziua,am o citatie ,in care sant chemat ca martor in ceva d.p. ,habar nu am in legatura cu ce| daca nu ma prezint ce se poate intampla|?
Cel mai recent răspuns: bogdan27 , utilizator 11:04, 28 Martie 2011
Lipsa nejustificată a martorului, a părţii vătămate sau a părţii responsabile civilmente se sancţionează cu amendă de la 250 lei la 3.000 lei.

Daca nu va prezentati la primul termen, instanta poate cere sa fiti adus cu mandat, iar apoi amendat.

De ce va e teama sa va prezentati, mai ales ca habar nu aveti motivul pentru care sunteti citat..? :)
Ultima modificare: Luni, 28 Martie 2011
bogdan27, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentarea ca martor. BogdanSBZ BogdanSBZ Salut, am fost citat de catre organe ca martor intr-un proces. Ce se poate intampla daca nu ma prezint la proces? Exista riscul de a primi vreo amenda? Lucrez ... (vezi toată discuția)
Citatie politie mihail123 mihail123 1.Daca am facut o sesizare la Politie si s-a intocmit un dosar penal pe speta respectiva, este normal sa fiu citat (ca parte vatamata) cu acelasi model de ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am primit o citatie ca martor intr-un proces... dinumarin dinumarin buna seara, am primit o citatie ca martor intrun proces.. am fost odata am declarat ca nu stiu pe nimeni si mi-a spus judecatorul ca nu ma mai cheama.. ca nu ... (vezi toată discuția)