Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentarea ca martor.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentarea ca martor.

Salut, am fost citat de catre organe ca martor intr-un proces. Ce se poate intampla daca nu ma prezint la proces? Exista riscul de a primi vreo amenda? Lucrez si nu imi pot permite sa lipsesc si in plus nu am semnat nimic si nu am fost de acord sa pledez ca martor, doar ca am primit citatie acasa cu termenul la care trebuie sa ma prezint.
Dacă sunteti citat si nu va prezentati , iar ascultarea ori prezenţa dvs este necesară,puteti fi adus in fata instantei in baza unui mandat de aducere, de asemenea conf. art.198 c.p.p. "lipsa nejustificată a martorului, a părţii vătămate sau a părţii responsabile civilmente se sancţionează cu amendă de la 250 lei la 3.000 lei."
Multumesc mult, deci cel mai bine ar fi sa ma prezint la proces fara alte complicatii.