avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiune pe drumurile publice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiune pe drumurile publice

am fost depistat cu alcoolemie de 1,8 in singe, Care este pedeapsa care o risc? Nu am mai avut alte evenimente de acest gen? Conteaza in instanta faptul ca am mutat masina ?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 00:48, 29 Martie 2011
pedeapsa inchisorii de la 1 an la 5 ani; fara alternativa amenzii penale.

conteaza orice circumstanta personala (lipsa antecedentelor) sau reala (distanta si scopul conducerii masinii) insa ai nevoie de un avocat care sa reliefeze aceste aspecte cu un dublu scop - pedeapsa cit mai mica si acordarea beneficiului suspendarii executarii pedepsei.

de preferat sa ai un avocat ales, pe care sa il cunosti. si nu face greseala sa te zgircesti la bani cind discuti de onorariu si daca avocatul este unul cu experienta in penal, este in joc libertatea ta.
Infractiunea prev de art 87 al.1 din Oug 195/2002 este sanctionata cu o pedeapsa cuprinsa intre 1 -5 ani inchisoare.
In situatia in care veti fi condamnat printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, permisul dvs. se va anula.
Va veti putea prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii, in situatia in care veti fi condamnat la o pedeapsa cu suspendarea condtionata a executarii pedepsei sau cu suspendarea executarii sub supraveghere.
Aveti posibilitatea sa uzati in fata instantei la primul termen de judecata de disp. art 320 indice 1 din c.proc.pen.-recunoasterea vinovatiei, caz in care puteti beneficia de reducerea limitelor de pedeapsa cu 1/3.
Daca nu aveti antecedente penale , aveti posibilitatea sa obtineti o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sau cu suspendarea executarii sub supraveghere, orientata sub minimul special al pedepsei.
Angajati avocat.



Ultima modificare: Luni, 28 Martie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
matahachiro a scris:

pedeapsa inchisorii de la 1 an la 5 ani; fara alternativa amenzii penale.

conteaza orice circumstanta personala (lipsa antecedentelor) sau reala (distanta si scopul conducerii masinii) insa ai nevoie de un avocat care sa reliefeze aceste aspecte cu un dublu scop - pedeapsa cit mai mica si acordarea beneficiului suspendarii executarii pedepsei.

de preferat sa ai un avocat ales, pe care sa il cunosti. si nu face greseala sa te zgircesti la bani cind discuti de onorariu si daca avocatul este unul cu experienta in penal, este in joc libertatea ta.


Sunt de acord cu aceasta parere, mai ales ca pot exista sanse la aplicarea unei pedepse cu suspendare.

Daca prima instanta va decide sa executati o pedeapsa in regim de detentie...nu cred ca se va mai schimba ceva in instantele superioare...
Este foarte important in cazul dvs. ce hotareste prima instanta.
Hotararea este atacabila doar cu recurs, prin urmare nu se mai poate vorbi de instante superioare ci de o instanta superioara, adica doar de curtea de apel, asa ca da, este mai mult decat important ce hotaraste prima instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcoolemie mare la volan derek_jr2007 derek_jr2007 am fost depistat cu o alcolemie de 0,92 la etilotest. la ce valori poate ajunge la proba biologica? si ce masuri juridice atrage? nu am mai avut antecedente, ... (vezi toată discuția)
Pedepse - alcoolemie joonn joonn buna ziua ,ce pedeapsa primesc daca am avut peste 0,80 (vezi toată discuția)
Prins cu nr. rosii expirate si baut ContSters213651 ContSters213651 am baut si ma prins cu masina cu nr rosi expirate mi sa comunicat ca incepe urmarirea penala faptele pravazute de art85 alin.1,2 si art.87 alin1 o.ug 195\2002 ... (vezi toată discuția)