Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O.M.S. nr. 511/1999 = Ordin invizibil?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O.M.S. nr. 511/1999 = Ordin invizibil?

Am cautat pe google dupa toate combinatiile, anagramarile si acronimele care mi-au trecut prin cap acest minunat Ordin nr.511/1999 privind criteriile specifice de ocupare a funcţiilor, gradelor sau treptelor profesionale din unităţile sanitare, emis de Ministrul/Ministerul Sanatatii.
Bineinteles, in prealabil, am epuizat variantele de cautare cdep, indacolege, arhiva cu M.O.din anul 1999, va rog, daca are cineva vreo idee pe unde pot gasi acest ordin sau chiar il are in format electronic, ajutati-ma ca am epuizat toate variantele (cat de cat) rationale.
swamerra, utilizator
Nu exista un asemenea ordin. In prezent chestiunea e reglementata de Ordinul 467/2010, iar inaintea lui era Ordinul 1470/2005. Ce anume cautati?
Art. 4 din Ordinul 1470/2005 prevede ca "Pe data intrarii in vigoare a prezentului ordin se abroga Ordinul ministrului sanatatii nr. 511/1999 privind criteriile specifice de ocupare a functiilor, gradelor sau treptelor profesionale din unitatile sanitare, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia cap. II si III privind unitatile de perfectionare a personalului cu pregatire superioara si medie."

Posibil sa-l gasiti intr-un program legislativ ...
Nu mi s-a mai intamplat sa nu gasesc chiar nimic referitor la o lege, ordin sau ce-o fi. Nici macar un citat, un articol... atat ca e mentionat ca fiind abrogat in ordinul asta 1470/2005 si apare cam peste tot ca fiind unul dintre temeiurile legale ale organizarii concursurilor de promovare organizate de unitatile sanitare.
E posibil sa nu fi fost publicat in M.O.?!?..sau chiar sa nu fi fost publicat? :O
E absurd.
Il caut pentru ca imi este necesara legislatia anterioara anului 2005.
Nu e de gasit nici in programele legislative, nici pe cdep.ro, nici pe internet. Foarte ciudat. Cereti o copie la minister, ei ar trebui sa il aiba.
swamerra a scris:

Nu mi s-a mai intamplat sa nu gasesc chiar nimic referitor la o lege, ordin sau ce-o fi. Nici macar un citat, un articol... atat ca e mentionat ca fiind abrogat in ordinul asta 1470/2005 si apare cam peste tot ca fiind unul dintre temeiurile legale ale organizarii concursurilor de promovare organizate de unitatile sanitare.
E posibil sa nu fi fost publicat in M.O.?!?..sau chiar sa nu fi fost publicat? :O
E absurd.
Il caut pentru ca imi este necesara legislatia anterioara anului 2005.

Daca nu a fost publicat in Monitorul Oficial , atunci nu avea cum sa intre in vigoare ....:-/