avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

buna ziua,ma numesc stefan sunt nascut in 23 sept 1958 si am un stagiu de cotizare de 28 ani grupa II.Cand pot iesi la pensie anticipat?multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:34, 29 Martie 2011
Clarificati numarul anilor si incadrarea lor pe grupe,sau eventual conditii de munca.Grupele superioare de munca au fost valabile pana la 01/04/2001 cand dumneavoastra aveati 42 de ani si 6 luni.Se pune intrebarea daca pana la aceasta varsta 42 ani si 6 luni,puteati realiza 28 de ani in grupa II-a de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare IRLUBUCURESTI IRLUBUCURESTI Buna ziua O femeie nascuta in 1966, februarie. cu 10 ani de munca grupa I si 13 ani de grupa II cand iese legal la pensie? Lucreaza din 1984. Multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie anticipata sau anticipata partiala iubisbb iubisbb Sunt nascuta in luna ianuarie 1957(femeie) am vechime in campul muncii 26 de ani ,8 luni si 15 zile.Aceasta perioada se incadreaza in grupa a II de munca.Pot ... (vezi toată discuția)
Legea pensiilor marcuaurel marcuaurel buna ziua, sunt de sex feminin, cand pot sa ma pensionez daca sunt nascuta la 15 mai 1960, lucrez neintrerupt din martie 1980 si am lucrat 26 ani in grupa a ... (vezi toată discuția)