avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau anticipata partiala

Sunt nascuta in luna ianuarie 1957(femeie) am vechime in campul muncii 26 de ani ,8 luni si 15 zile.Aceasta perioada se incadreaza in grupa a II de munca.Pot sa ies la pensie anticipat sau anticipat partial.
Multumesc.
Daca in toata aceasta perioada ati lucrat in conditii deosebite (grupa II) si exista documente care sa atesta acest lucru, va puteti pensiona oricand doriti (incepand cu sept 2011 puteati) dar nu veti avea un stagiu complet de cotizare. Recomandarea mea ar fi sa mai asteptati 4 ani si pentru a avea un stagiu complet de cotizare
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iunie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
Pensie anticipata sau anticipata partiala,la 55 de ani si 8 luni.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 8 luni(fara stagiu asimilat).Pentru pensie anticipata partiala,conditia de stagiu este de 30 de ani si 8 luni(fara stagiu asimilat).
Grupa a II-a de munca a fost pana in 01/04/2001.Daca anii de grupa sunt in regula(adica pana la 01/04/2001 si in procent de 100%)acestia mai aduc:
-O perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 ani si 6 luni(3 luni la un an).
-O reducere a varstei standard de pensionare de 6 ani,din 60 si 8 luni.
Asadar,daca anii de grupa sunt in regula,pensie de limita de varsta la 54 de ani si 8 luni.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iunie 2012
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie susana.magyari susana.magyari sunt nascuta la 15.12.1957 si lucrez din sept. 1977.Cand pot iesi la pensie , si daca pot iesi anticipat? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata marry_01 marry_01 Care sunt conditiile (procedurile) ce trebuie indeplinite (parcurse) pentru a beneficia de pensie anticipata. Va multumesc (vezi toată discuția)
Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala fratiloiulenuta fratiloiulenuta mama mea ;nascuta 17 01 1960.are vechime curata 33 ani 6 luni si 7 zile ,25 ani 7 luni si6 zile grupa a 2 , 1 an si 8 luni somaj ;;la ce varsta poate iesi la ... (vezi toată discuția)