avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nedumerire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nedumerire

dupa o disputa verbala mai aprinsa a avut loc o incaierare intre mine si un amic.amicul m-a reclamat la politie precum ca i-as fi luat si o suma de bani,ceea ce nu e adevarat.la primul termen in instanta ,amicul a recunoscut ca de fapt fiind in stare de ebrietate a omis ca si-a lasat acei ,,bani '' acasa si de suparare ...a exagerat.maine e al 2 lea termen.dosarul e pt talharie.
intrebare: daca el a recunoscut ca nu i-am luat banii.....se va schimba incadrarea?
fac mentiunea ca nu sunt dovezi precum ca eu i-as fi luat banii
cu stima:sorry:
Cel mai recent răspuns: ContSters170716 , utilizator 21:07, 29 Martie 2011
in mod cert va trebui sa cereti schimbarea incadrarii juridice. prietenul dvs nu s-a constituit parte civila, nu? din acea incaierare s-a ales cu leziuni? si-a scos certificat medico-legal? pt ca daca nu are certificat puteti cere achitarea pe temeiul ca fapta nu exista conform art 10 litera a cod procedura penala.
nu s-a constituit parte civila,certificat medical si -a scos,eu nu am contestat divergentele dintre noi,deoarece realitatea a fost ca l-am lovit,fara sa i iau nici un leu.
va multumesc
atunci solicitati schimbarea incadrarii juridice din talharie in lovire sau vatamare corporala.depinde de nr de zile de ingrijiri medicale.
lex64 a scris:

dupa o disputa verbala mai aprinsa a avut loc o incaierare intre mine si un amic.amicul m-a reclamat la politie precum ca i-as fi luat si o suma de bani,ceea ce nu e adevarat.la primul termen in instanta ,amicul a recunoscut ca de fapt fiind in stare de ebrietate a omis ca si-a lasat acei ,,bani '' acasa si de suparare ...a exagerat.maine e al 2 lea termen.dosarul e pt talharie.
intrebare: daca el a recunoscut ca nu i-am luat banii.....se va schimba incadrarea?
fac mentiunea ca nu sunt dovezi precum ca eu i-as fi luat banii
cu stima:sorry:



Daca va aflati deja in instanta se pare ca exista dovezi pentru existenta infractiunii de talharie.
Incercati sa platiti un avocat pentru a studia dosarul deoarece este foarte greu de spus ceva...

Este greu de crezut ca instanta va crede partea vatamata ca si-a adus aminte ca si-a uitat banii acasa de abia dupa ce s-a sesizat instanta de judecata.
Nu credeti...?

Poate exista si sansa sa primeasca o pedeapsa cu suspendare...adica sa nu ajunga sa execute pedeapsa in regim de detentie...daca ar incerca sa isi angajeze avocat.
Dar...daca probele arata clar ceva si inculpatul se apara aiurea si apar declaratii care sa fie inlaturate de instanta...va ajunge in penitenciar...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

[]

Daca va aflati deja in instanta se pare ca exista dovezi pentru existenta infractiunii de talharie.
Incercati sa platiti un avocat pentru a studia dosarul deoarece este foarte greu de spus ceva...

Este greu de crezut ca instanta va crede partea vatamata ca si-a adus aminte ca si-a uitat banii acasa de abia dupa ce s-a sesizat instanta de judecata.
Nu credeti...?

Poate exista si sansa sa primeasca o pedeapsa cu suspendare...adica sa nu ajunga sa execute pedeapsa in regim de detentie...daca ar incerca sa isi angajeze avocat.
Dar...daca probele arata clar ceva si inculpatul se apara aiurea si apar declaratii care sa fie inlaturate de instanta...va ajunge in penitenciar...

=D>=D>=D>
Ca de obicei ati pus degetul pe rana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare incadrare juridica dia2120 dia2120 la un dosar cu incadrare talharie- violenta prin deposedare o suma de bani,unde partea vatamata in primul termen in instanta declara ca si-a gasit banii,fiind ... (vezi toată discuția)
Am fost acuzat pe nedrept .... pauldorin87 pauldorin87 fapta=talharie (la intoarcere discoteca) prezenti=4 persoane 1=parte vatamata stare avansata ebrietate 2=faptuitori stare ebrietate 1= martor sofer ... (vezi toată discuția)
Problema talharie CtinMarian CtinMarian Talharie savarsita prin agresiune cu leziuni minore. Toata stima, prenumele meu este Marian, din ce motiv am deschis acest subiect: Am fost talharit ... (vezi toată discuția)