Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal (studenta)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal (studenta)

Daca sunt studenta si am ramas insarcinata in perioada in care inca merg la scoala ,beneficiez de prenatal ?sau cel putin de ceva bani din partea statului?mentionez ca nu am lucrat niciodata .
Daca in momentul cand nasteti aveti 12 luni de cand sunteti studenta o sa beneficiati de 600lei + 200lei alocatia copilului timp de 2 ani.
1. Desi sunteti asigurata la sanatate, ca studenta, nu beneficiati de concediu de maternitate (sarcina si lauzie) deoarece nu platiti dvs. contributia la sanatate.
2. Veti beneficia insa de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani, incepand cu data nasterii copilului.
va multumesc mult pentru raspunsuri