Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factura asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factura asociatie

Buna ziua,
Am cumparat un ap cu o camera intr-un bloc nou si recent a venit prima factura de la asociatie.Cand l-am cumparat si am intrebat de cheltuielile comune mi s-a zis ca se v-a plati in functie de cota indiviza(in bloc fiind si apartamente de 2 si 3 camere)
Va rog sa imi spuneti dak e normal ca sa platim curentul la nr de persoane ?
p.s. blocul este nou si e vanduta doar jumatate de scara. Scare este dotata cu neoane economice cu senzori , dar factura a venit de 3mil .Costul pe nr de persoane > decat factura la energie electrica pe apartamentul meu.E normal ?
Valoarea considerabila a facturii de energie electrica este data in mare parte de consumul foarte mare pe care-l au ascensoarele (moderne si foarte aspectoase cu care sunt dotate noile blocuri).
Cunosc si eu situatia unui bloc nou din cartierul Berceni din Bucuresti, care are 3 astfel de ascensoare si-i "usuca" pe locatari la plata energiei pentru spatiile comune (mai ales ca mai sunt destule apartamente nelocuite)
Blocul nu este dotat cu lift, spre bucuria noastra :)
Dar factura la curent este f mare 3 mil pe o scara de bloc cu 28 apartamente , si doar 16 vandute.
Nu cred ca este asa mult (la noi in luna februarie a venit factura 690 de lei pentru energia electrica pe scara unde locuiesc, bloc P+8, dotat cu lift, 35 apartamente, 81 de persoane).

La dumneavoastra 300 de lei inseamna in jur de 600 Kw + abonamentul zilnic, deci cam 20 KW/zi. Daca aveti interfon consuma si sursa interfonului, mai consuma si becurile de pe toate etajele, se aduna...
Factura noastra de curent pentru spatiile comune ajunge si la 2500 lei/2 luni pentru un condomiu cu 2 scari si 61 de ap. astfel ca la sedinta am fost de acord ca pentru apartamentele care nu erau vandute sa se plateasca 1 persoana. Acest lucru a ramas asa, deci proprietarii care sunt plecati din apartamente pentru 1 luna sau mai mult platesc cheltuieli pentru o singura persoana pentru energia electrica consumata cu lifturi, becuri, hidrofoare, poarta garaj, etc.
verificati instalatia electrica, este o ''scurgere'' de curent:O