Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... citatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

citatie

Buna Ziua!

Sotul meu a primit o citatie de la Prefectul judetului, prin care solicita anularea ca nelegal a dispozitiei primarului, privind acordarea sprijinului financiar la constituirea familiei, semnat de administratorul public "pentru primar" intr-o perioada cand acesta a lipsit din functie. Scrie ca este chemat in judecata pt. opozabilitate. Desi ecest act ai-a apuizat efectele, fiind executate in mod efectiv ...

Intrebarea mea este: ce efecte au asupra sotului anularea dispozitiei. Trebuie sa ramburseze banii primit de la primarie?
exact, va trebui sa ramburseze banii
fiind vorba de anulare, da
Depinde cum va face-ti apararea .
Daca nu este eroarea noastra de ce trebuie sa rambursam banii?
Daca am inteles bine ... Cei care au avut cununia civala inainte de 1 iunie 2010 beneficiaza de acest sprijin financiar. Noi numai am depus cererea.
Cine beneficiaza de acest sprijin? Suntem amandoi la prima casatorie. Sotul nu este din acest judet, dar are domiciliul aici de cateva ani...