avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta de divort definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta de divort definitiva si irevocabila

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti unde vad pe sentinta de divort ca este definitiva si irevocabila?

Va multumesc
daca divortul a fost prin acord..hotararea este definitiva si irevocabila, daca nu..se asteapta scurgerea termenului alocar caii de atac..dupa care se merge la arhiva si se legalizeaza
Pe 9 septiembre am sedinta de judecata,este comun acord si toate accesorile stabilite in cerere...vom primi hotararea Def si irevocabila in aceeiasi zi ????

ContSters89491 a scris:

daca divortul a fost prin acord..hotararea este definitiva si irevocabila, daca nu..se asteapta scurgerea termenului alocar caii de atac..dupa care se merge la arhiva si se legalizeaza

In acest caz se mai ast 30 de zile pt apel sau gata????

ContSters89491 a scris:

daca divortul a fost prin acord..hotararea este definitiva si irevocabila, daca nu..se asteapta scurgerea termenului alocar caii de atac..dupa care se merge la arhiva si se legalizeaza

Oricum durează până judecătorul va redacteaza hotărârea și v o comunical asa cs nu vs grăbiți...În cel mai fericit caz durează o luna fiind un divorț finalizat prin acord dar poate dura mult mai mult în funcție de n factori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta definitiva yvon yvon Buna ziua, in data de 08.06.2011 ar fi 30 de zile de la primirea sentintei de divort (a fost apel). Daca nu se face recurs la ea, in ce conditii pot obtine ... (vezi toată discuția)
Cum fac o hotarire definitiva si irevocabila?unde? mihaelasorin mihaelasorin Eu am divortat si nu mare idee cum sun actele acestea.stiu ca hotarirea trebuie sa o fac definitiva si irevocabila! in ce conditi se poate face si unde? ... (vezi toată discuția)
Hotarare de divort mihaelach mihaelach Pot sa-mi schimb cartea de identitate daca hotararea de divort nu este stampilata cu mentiunea definitiva si irevocabila daca in aceea hotarare se specifica ca ... (vezi toată discuția)