avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contractul de creditare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contractul de creditare societate

Buna ziua,
Contractul de creditare societate, se inregistreaza in registrul de casa?
Am nevoie de aceasta informatie din motivul urmator:
- tin contabilitatea primara si uneori este nevoie sa iau bani de la asociat alteori este nevoie sa ii restitui.

Cum procedez? Nu cunosc conturi sau alti termeni contabili. As vrea sa imi explice si mie cineva va rog.

Multumesc mult
Multumesc pentru raspunsuri! Voi apela cu incredere si alta data! =D>
Ultima modificare: Luni, 11 Aprilie 2011
ancalacusta, utilizator
Cu multa placere.
=D>

Va multumesc si eu! :)
Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Am un tert caruia ii datorez bani pentru serviciile care mi le-a prestat, deci il am in 401 ca furnizor. Tot odata el mi-a acordat si un imprumut pe care l-am inregistrat in 462 (creditori diversi). In momentul in care i-am platit are vre-o importanta faptul ca mai intai am scazut din datoria pe care am avut-o catre el ca furnizor si abia apoi o sa incep sa scad din datoria pe care o am catre el pentru acel imprumut? Exista vre-o baza legala pe seama asta?

Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata unei facturi de catre o persoana fizica in numele unei persoane juridice manfree manfree Situatie atipica...unui SRL i-a fost emisa o factura in valoare de 20 000 RON, suma ce trebuie platita urgent. Cum suma depaseste 5000 RON, nu se poate plati ... (vezi toată discuția)
Solutie privind decontarea facturilor atunci cand nu sunt bani in casa MIHAELAJURGEA MIHAELAJURGEA Cat de gresita este inregistrarea platii facturilor prin inregistrarea 401 = 462 , avand in vedere ca societatea nu dispune de bani in (registrul) casa sau ... (vezi toată discuția)
Creditare firma JENIFER JENIFER Daca administratorul crediteaza firma cu 40000 lei si ii depune direct in banca,trebuie taiata chitanta?Daca se taie chitanta inregistrarile care se fac sunt ... (vezi toată discuția)