Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchiriere spatiu sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchiriere spatiu sediu social

Buna ziua

Am si eu o nelamurire , daca ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns.
Am o societate care este inregistrata cu sediul social la o adresa X. intrebarea este daca eu pot muta sediul social al firmei la o adresa unde eu sunt proprietar , persoana fizica , si pot incheia un contract de inchiriere pentru sediul social al firmei intre mine si societate ( specific ca eu sunt asociat unic al firmei si administratorul ei)

Cu stima
se poate incheia un c de inchir., acesta tb inregis la finante si abia ulterior faceti demersurile la orc
Se poate muta sediul social intr-o locuinta al carei proprietar sunteti, insa recomanda un contract de comodat. Daca faceti contract de inchiriere veti fi obligat sa platiti impozit pe venit.

Si contractul de comodat trebuie inregistrat la Administratia Financiara.
Puteti incheia si un contract de comodat (darea dreptului de folosinta in mod gratuit)