Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prejudiciu de recuperat?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prejudiciu de recuperat?

Poate fi sotia soferului decedat in accident, considerata o persoana responsabila de la care Fondul de protectie a victimelor strazii poate recupera prejudiciul facut unei alte masini in urma accidentului? Ea se afla pe scaunul din dreapta al soferului vinovat de accident (si care a decedat in urma impactului).Celuilalt sofer care venea din sens opus i-a fost avariata masina.Acesta a solicitat prin Fondul de protectie a victimelor strazii plata daunelor.Fondul incearca la randul lui recuperarea banilor de la sotia decedatului.
Mentionez ca la acest moment familia nu este inca in posesia expertizei tehnice (se pare ca a explodat un cauciuc si masina a intrat pe contrasens unde s-a izbit de masina care circula regulamentar), totodata, sotia victimei ce a provocat accidentul, a fost si ea accidentata.
Ce solutie exista?

nu a existat RCA?
este posibil sa se incerce recuperarea prejudiciului din bunurile proprii ale decedatului si din partea sa din bnurile aflate in devalmasie ca urmare a casatoriei.Mostenirea a fost acceptata sub beneficiu de inventar sau nici nu s-a deschis succesiunea?
masina decedatului era de fapt a fiului care se afla in strainatate, unde era inregistrata.Se pare ca asig. expirase inainte de accident.
Decedatul nu mai avea nimic in proprietate.Intocmise cu cateva luni inaintea decesului, contract de vanzare-cumparare a apartamentului, in favoarea copiilor.

Se mai poate solicita recuperarea prejudiciului?