Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul mediu pe unitate si compensatia de 15%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul mediu pe unitate si compensatia de 15%

buna ziua
am si eu o prietena care lucreaza in provincie,in cadrul unei primarii ca asistenta contabila.
intrebarea este daca poate beneficia de aceste drepturi.
mentionea ca a nascut pe 7.01.2010
multumesc
minea a scris:

buna ziua
am si eu o prietena care lucreaza in provincie,in cadrul unei primarii ca asistenta contabila.
intrebarea este daca poate beneficia de aceste drepturi.
mentionea ca a nascut pe 7.01.2010
multumesc

CCMN care prevedea acordarea acestor drepturi nu mai este in vigoare .. fiind personal bugetar nu cred ca exista un CCM la nivel de administratie publica locala care sa prevada aceste drepturi, astfel incat sa poata beneficia de ele.
eu am nascut pe data de 3.01.2011 iar ea pe 7.01.2011 .
imi cer scuze am gresit anul in mesajul anterior.
ideea este ca eu am primit aceste drepturi pe cand ea nu!
eu am activat la o societate privata .
sa fie diferenta intre contactele de munca de la privat la cele de stat?
ei i s-a motivat ca ei ca si primarie nu se afla sub influenta contractului colectiv de munca...
Dvs ati primit intrucat ati lucrat in sectorul privat ... in sistemul bugetar , toate lumea invoca tampeniile de legi adoptate de catre onoratul nostru Guvern prin asumare si care exclud anumite drepturi de catre beneficiau salariatii din acest sistem.

La ora actuala nu ami avem CCMN la care se poate raporta prietena dvs ... de aceea am sugerat poate exista la nivel de unitate ccm sau la nivel de armura de activitate - administratie publica locala.

Sa ia legatura cu Federatia Sindicatelor din Administratia Publica .. poate acestia ii da un temei de drept prin care poate beneficia de acel ajutor.
freeelis a scris:

Dvs ati primit intrucat ati lucrat in sectorul privat ... in sistemul bugetar , toate lumea invoca tampeniile de legi adoptate de catre onoratul nostru Guvern prin asumare si care exclud anumite drepturi de catre beneficiau salariatii din acest sistem.

La ora actuala nu ami avem CCMN la care se poate raporta prietena dvs ... de aceea am sugerat poate exista la nivel de unitate ccm sau la nivel de armura de activitate - administratie publica locala.

Sa ia legatura cu Federatia Sindicatelor din Administratia Publica .. poate acestia ii da un temei de drept prin care poate beneficia de acel ajutor.

Am si eu o intrebare, tot pentru sistemul bugetar.
Cererea pentru solicitarea salariului mediu pe unitate si compensatia de 15% se face catre sindicat sau catre conducatorul institutiei ???
Multumesc,
enigmaticasolveig a scris:

freeelis a scris:

Dvs ati primit intrucat ati lucrat in sectorul privat ... in sistemul bugetar , toate lumea invoca tampeniile de legi adoptate de catre onoratul nostru Guvern prin asumare si care exclud anumite drepturi de catre beneficiau salariatii din acest sistem.

La ora actuala nu ami avem CCMN la care se poate raporta prietena dvs ... de aceea am sugerat poate exista la nivel de unitate ccm sau la nivel de armura de activitate - administratie publica locala.

Sa ia legatura cu Federatia Sindicatelor din Administratia Publica .. poate acestia ii da un temei de drept prin care poate beneficia de acel ajutor.

Am si eu o intrebare, tot pentru sistemul bugetar.
Cererea pentru solicitarea salariului mediu pe unitate si compensatia de 15% se face catre sindicat sau catre conducatorul institutiei ???
Multumesc,

Cererea se face catre conducerea angajatorului ...