Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta perioada de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta perioada de lucru

Pentru perioada de dupa 01.01.2011 in cazul incetarii raportului de munca, angajatorul elibereaza o adeverinta cu perioada lucrata de catre angajat. Aceasta adeverinta mai trebuie vizata de catre ITM? (este valabila adeverinta daca nu este evizata de ITM, in cazul depunerii dosarului pentru somaj?)
Angajatorul va elibereaza adeverinta ,urmare a cererii solicitate de catre dvs . Conteaza sa fie achitata printre altele , contributia catre somaj de catre angajator ca sa va puteti lua somajul
AnnaM a scris:

Pentru perioada de dupa 01.01.2011 in cazul incetarii raportului de munca, angajatorul elibereaza o adeverinta cu perioada lucrata de catre angajat. Aceasta adeverinta mai trebuie vizata de catre ITM? (este valabila adeverinta daca nu este evizata de ITM, in cazul depunerii dosarului pentru somaj?)

Dupa 01.01.2011 , adeverintele eliberate de catre angajator pentru salariati care au desfasurat activitate dupa aceasta data nu se mai vizeaza de catre ITM.
Este valabila pentru somaj o astfel de adeverinta.
Va multumesc pentru raspunsuri :bow: