avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept in casa dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept in casa dupa divort

Buna ziua....am divortat anul trecut si am plecat din casa pe care o detin ca bun comun cu fostul sot prin credit ipotecar pe 30 de ani.,eu fiind debitor iar el codebitor....deocamdata nu-mi permit un partaj si vreau sa stiu daca poate duce pe oricine in casa sau poate face modificari casei?multumesc....
Cel mai recent răspuns: adriana_erica , utilizator 22:33, 12 Aprilie 2011
nu trebuie sa mergeti dvs nicaieri. certificatul de casatorie nu e la dosar ? oricum, hotararea ramasa definitiva se comunica si starii civile.

ce casa e declarata de dvs la primarie?
ok...fostul sot ma anunta sa merg la primarie ca cica....trebuie mers cu sentinta de divort pe care numai eu o detin ....cum ca certificatul de casatorie inca e valabil si trebuie anulat..am ramas masca....
Care casa?Casa pe care am achizitionat-o prin credit ipotecar in timpul casatoriei pe termen de 30 de ani si pe care am declarat-o la primarie chiar eu ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista vreo posibilitate?ipoteca pe casa parintilor carmen gratiela carmen gratiela Buna seara, Am fost casatorita si in timpul casatoriei sotul a facut un credit imobiliar iar ca ipoteca a fost pus un imobil al parintilor. Intre timp am ... (vezi toată discuția)
Credit la banca pentru apartament partajat TOS55555 TOS55555 cum pot sa modific un contract de credit ipotecar dupa divort si partaj?Am facut in timpul casatoriei credit ipotecar pt casa.Eu fiind girant iar fostul sot ... (vezi toată discuția)
Buna ziua !am si eu o intrebare,daca vreau sa divortez si sunt ... CAMY CAMY CAMY CAMY Buna ziua !Am si eu o intrebare,daca vreau sa divortez si sunt coplatitore la casa cum procedez ,eu vreu sa plec din casa si sa ramana sotul. (vezi toată discuția)