Forum Discuţii juridice Executare silită Cheltuieli de judecata avansate de reclamant.
Discuție deschisă în Executare silită

Cheltuieli de judecata avansate de reclamant.

O speta civila, reclamantul in instanta de fand este cazut in pretentii, dar suporta unele cheltuieli de judecata , pe care le solicita , dar nu sunt acordate pentru faptul ca este cazut in pretentii.
Face recurs, instanta de control judiciar gaseste recursul fandat si caseaza solutia cu retinere si trimite cauza spre rejudecarea fondului, deasemeni instanta de recurs nu se pronunta asupra cheltuielilor de judecata avansate de reclamant la instanta de fond cat si in recurs.
La rejudecarea cauzei reclamantului i-se recunoaste toate drepturile solicitate prin cererea introductiva de instanta.
Intrebarea este,
,,Reclamantului i-se poate acorda toate cheltuielile de judecata avansate la prima judecata (fond), recurs, la a doua judecata instanta de fond, cat si in al doilea recurs introdus de parat, dar ii este respins ca nefondat, ??#-o:(
plata cheltuielilor de judecat trebuie justificat cu chitante, bonuri, etc. cheltuielile de judecata se platesc pe intreaga judecata at cand hotararea ramane definitiva si irevocabila
aveti dezacorduri intre subiect si predicat .
Raspuns: Reclamantul va obtine toate cheltuielile de judecata atat de la prima instanta cat si in recursul admis casat cu trimitere si in fond dupa casare.Faceti in final o lista cu chitantele de cheltuieli, indicati filele pt. ca la pronuntarea pe fond judecatorii mai scapa unele cheltuieli si nu le acorda .
Scuzati-mi dezacordul, dar am cautat sa fac textul cat mai scurt, si sa fiu inteles,
Eu va multumesc pentru rasuns; Dar toate biletele si chitantele in original sunt depuse la dosarul cauzei la fiecare etapa de judecata, Infine pe mine chestiunea aceasta ma interesa,,,daca se acorda si cheltuielile unde prima instanta a aplicat gresit legea.. Va multumesc incaodata D-na Avocat..=D>