Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

buna ziua,
inainte de casatorie parintii sotului meu i-au dat acte pe casa,dupa ce ne-am casatorit am construit dependinte( garaj, baie, beci, magazie), mentionez cu autorizatie de constructie pe numele sotului, acum la partaj imi revine jumatate din noua constructie?terenul e pe numele lui?
casa ramane a sotului dvs fiindca e bun achizitionat inaintea casatoriei. faptul ca s-au construit niste dependinte in timpul casatoriei nu va confera un drept de coproprietate asupra casei. aveti un drept de creanta si puteti obtine o suma de bani pt partea dvs de contributie la acele anexe.