Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte casa

Buna ziua! Daca am construit o casa înainte de căsătorie,(2010) dar Recepția si actele pe imobil au fost făcute in timpul căsătoriei(2013), ce drepturi ar avea la partaj soțul in cazul unui divorț? Multumesc!
Buna, pentru a discuta despre drepturi in cadrul unui partaj, ar trebui sa stim mai multe detalii, ca de exemplu cine era poprietarul terenului...Oricum, unul din soti va avea un drept de creanta (respectiv , o suma de bani) cu privire la eventuala cota de contributie dovedita...Nu cred ca poate fi formulat un raspuns general valabil. Va fi foarte important sa faceti dovada imprejurarilor de fapt. Pana la proba contrarie se presupune o contributie egala a sotilor...
Terenul este pe numele meu, precum si actele casei!
Multumesc frumos pt timpul acordat!
Daca ati dobandit terenul, anterior casatoriei, iar autorizatia de construire a fost emisa, de asemenea inainte de a va casatori, sunt doar bunurile dvs proprii.
Cu drag, sper sa va fie de folos. Oricum, sotul neproprietar va putea face dovada unor contributii, respectiv dovada unui drept de creanta, in cazul in care a contribuit la constructia casei sau la alte costuri legate de proprietate.
av. Ileana Schwarz