Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv

Buna ziua,

pentru negocierea contractului colectiv la nivel de unitate angajatorul trebuie sa lanseze invitatia. Daca in invitatie termenul se specifica ca fiind de x zile de la data publicarii noului Cod al dialogului social invitatia este valabila?

Multumesc.
Numai negocierea este obligatorie, nu si incheierea ccm

Ce rost are negocierea unei conventii daca nu este urmata de incheierea si inregistrarea lui?
Atunci trebuie sa inteleg din alte articole cum ar fi de exemplu art.1, 2 10 sau 25 al legii ca se poate incheia ccm fara a fi negociat?
Imi cer scuze dar cred ca este o speculatie.
pneagu a scris:

Numai negocierea este obligatorie, nu si incheierea ccm

Ce rost are negocierea unei conventii daca nu este urmata de incheierea si inregistrarea lui?
Atunci trebuie sa inteleg din alte articole cum ar fi de exemplu art.1, 2 10 sau 25 al legii ca se poate incheia ccm fara a fi negociat?
Imi cer scuze dar cred ca este o speculatie.

Nu este nicio speculatie .. Legea nr.130/1996 prevede clar ca negocierea este colectiva , nu si incheierea c.i.m.
Sunt foarte multe cazuri in care partile au negociat ccm, dar nu au incheiat ccm si au decis sa se aplice ccm incheiat a nivel superioar.
Multumesc!
Ma intreb de ce au mai negociat si nu au decis fara pierdere de timp.
Ma puteti lamuri in legatura cu intrebarea off topic lansata mai devreme in dicutie?
Noile modificari ale Codului Muncii ce au fosr promulgate azi, trebuie modificate in cim-urile angajatilor sau de drept prevaleaza peste cele din contracte? inainte, cand se modifica ceva prin lege, ITM-ul ne cerea o lista colectiva cu semnaturile angajatilor..mai e nevoie de asa ceva?

Va multumesc.
Anumite prevederi trebuie sa se regaseasca obligatoriu in contract. Spre exemplu completarea "criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului". Veti face la momentul intrarii in vigoare un act aditional pentru a completa/modifica clauze deja existente in cim. (art.17 alin.4 nou)