avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv

Buna ziua,

pentru negocierea contractului colectiv la nivel de unitate angajatorul trebuie sa lanseze invitatia. Daca in invitatie termenul se specifica ca fiind de x zile de la data publicarii noului Cod al dialogului social invitatia este valabila?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: suciu_diana , utilizator 22:38, 1 Aprilie 2011
Numai negocierea este obligatorie, nu si incheierea ccm


Ce rost are negocierea unei conventii daca nu este urmata de incheierea si inregistrarea lui?
Atunci trebuie sa inteleg din alte articole cum ar fi de exemplu art.1, 2 10 sau 25 al legii ca se poate incheia ccm fara a fi negociat?
Imi cer scuze dar cred ca este o speculatie.
pneagu a scris:

Numai negocierea este obligatorie, nu si incheierea ccm


Ce rost are negocierea unei conventii daca nu este urmata de incheierea si inregistrarea lui?
Atunci trebuie sa inteleg din alte articole cum ar fi de exemplu art.1, 2 10 sau 25 al legii ca se poate incheia ccm fara a fi negociat?
Imi cer scuze dar cred ca este o speculatie.


Nu este nicio speculatie .. Legea nr.130/1996 prevede clar ca negocierea este colectiva , nu si incheierea c.i.m.
Sunt foarte multe cazuri in care partile au negociat ccm, dar nu au incheiat ccm si au decis sa se aplice ccm incheiat a nivel superioar.
Multumesc!
Ma intreb de ce au mai negociat si nu au decis fara pierdere de timp.
Ma puteti lamuri in legatura cu intrebarea off topic lansata mai devreme in dicutie?
Noile modificari ale Codului Muncii ce au fosr promulgate azi, trebuie modificate in cim-urile angajatilor sau de drept prevaleaza peste cele din contracte? inainte, cand se modifica ceva prin lege, ITM-ul ne cerea o lista colectiva cu semnaturile angajatilor..mai e nevoie de asa ceva?


Va multumesc.
Anumite prevederi trebuie sa se regaseasca obligatoriu in contract. Spre exemplu completarea "criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului". Veti face la momentul intrarii in vigoare un act aditional pentru a completa/modifica clauze deja existente in cim. (art.17 alin.4 nou)

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca Cornelia Cavaler Cornelia Cavaler Buna ziua, Am o societatecu 24 angajati si nu am CCM . Acum am control de la ITM si imi cere CCM. Ce pot face ? (vezi toată discuția)
Negociere contract colectiv la nivel de unitate hajnyci hajnyci Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in urm. problema: in cazul in care avem un contract colectiv de munca incheiat la nivel de unitate pt anii 2011-2012 exista ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca Anamaria1313 Anamaria1313 Buna ziua, in luna martie expira CCM-ul incheiat la nivel de unitate, va rog ma puteti ajuta cu pasii ce trebuie urmati in vederea prelungirii acestuia si/sau ... (vezi toată discuția)