avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am cumparat o masina FURATA !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am cumparat o masina FURATA !

Buna seara ! Ma confrunt cu o problema foarte delicata si am nevoie de niste sfaturi de la persoane specializate . Am cumparat o masina , care in urma verificarilor la Furturi Auto , este furata din Germania in anul 2007 . Masina avea acte false , numere false ( pareau super ok , erau falsificate super bine ) . Cei de la furturi auto mi-au lasat-o in custodie pana la clarificarea situatiei . La o saptamana dupa ce am adus-o acasa , mi-a fost FURATA ! Am mers la furturi auto , am declarat-o furata , au oprit cheia ( am cumparat-o cu o singura cheie ) , si mi-au spus ca o vor cauta . La 3 zile dupa ce am depus plangerea mi-au gasit masina , in trafic , cu alte numere ( de Bulgaria de data asta si alte acte FALSE ) . Au refuzat sa-mi spuna cine era la volan si daca era cel care mi-a vandut masina initial . Masina acum zace de o saptamana in curtea celor de la Furturi Auto , mi-au spus sa depun o cerere de restituire , am depus-o , acuma astept sa-mi fie restituita masina .
Nelamuririle mele sunt urmatoarele :
- Ce se v-a intampla cu aceasta masina ?
- O voi putea inmatricula ? O voi putea vinde ? Voi fi vreodata proprietar sau imi v-a fi doar lasata in custodie cu toate ca cei din Germania nu o mai vor ?
- Casco am inteles ca nu-i pot face este adevarat ?
- Ce sanse am sa-mi recuperez repede ( nu in enspe ani ) in instanta prejudiciul de la talharul care mi-a vandut-o ?
- De ce a refuzat politia sa-mi spuna cine era la volan cand mi-au gasit masina in trafic circuland cu alte numere false ?
- Ce sanse sunt s-o mai vrea nemtii inapoi ? Daca proprietarul din Germania a fost despagubit , firma de asigurari a fost si ea despagubita pentru ca am inteles ca si firmele de asigurari sunt reasigurate la randul lor , cine ar putea s-o mai revendice ? Totusi a fost furata in urma cu fix 4 ani de zile ...
- Cat poate dura pana imi v-a fi restituita masina ? Cei de la politie au spus ca maxim 2 saptamani din ziua in care am depus cererea de restituire ( adica in urma cu o saptamana )
- V-a face inchisoare nemernicul de la care am cumparat-o ?
- Ce se intampla cu masina daca im irecuperez prejudiciul in instanta si nemtii nu o revendica ?
- In cazul in care imi este restituita trebuie sa platesc aberanta taxa de prima inmatriculare in valoare de 4300 E ? :((
- Pot primi numere provizorii avand in vedere ca din ce am inteles de la politie masina a avut numere rosii o data in 2007 si apoi inca o data in 2008 ? Este de blamat R.A.R-ul ca a inmatriculat provizoriu o masina FURATA din Germania ? Tin sa precizez ca ea a fost data furata in data de 27.05.2007
- Din cate am inteles in ziua in care mi-au gasit masina au fost prinse 2 bande de traficanti de masini de lux ... este posibil sa il fi prins si pe cel care mi-a vandut-o ? L-or fi arestat ? Totusi DE CE evita sa-mi dea orice fel de detaliu legat de lucrurile astea ? Nu le permite legea ?

Astept raspunsuri si pareri de la persoane specializate . Multumesc anticipat ! Cu respect !
situatia dvs depinde de mai multi factori,
1. daca proprietarul masinii ( prop initial de la care a fost furata) avea polita casco care il acoperea in caz de furt, masina ramane aici. argumentarae este urm. el a fost depagubit de soc de asig, iar soc de asig nu are voie sa revendice auto din cauza faptului ca izvorul este contractul casco in urma caruia despagubeste .
Daca ramane in tara, vi se da in custodie si aveti procura nu contract de vanz-cumparare, insa nu o puteti instraina si nu puteti sa parasiti tara, oricum elementele acestea vi se aduc la cunostinta de catre anchetatori.
2.Daca proprietarul nu avea polita casco masina i se restituie chiar daca dvs suntei cumparator de buna credinnta, fiindca opereaza dr de proprietate si proprietarul a fost prejudiciat, bunul fiind furat de intoarce la proprietar si dvs eventual in cazul in care se gasesc vinovatii va constituiti parte civila in procesul penal si cereti daune materiale in cuantumul sumei platite pe auto.
Cat despre acuzatia de furt, eventual o sa primiti acasa un NUP ( neinceperea urm. penale), fiindca anchetatorii sunt convinsa ca v-au solicitat sa dati declaratii, in baza carora au obligatia procedurala sa investigheze daca sunteti implicat in furtul auto.
Daca nu v-au furnizat informatiile ref la cine se afla la volan cand au gasit-o la plangerea prealabila a dvs de furt........ma gandesc ca suneteti persoana de interes in ancheta de furt, deocamdata pana la deslusirea situatiei si pana sunteti exclus din ancheta si se incheie urm penala prin rezolutia data de procuror, NUP la care faceam referire mai devreme, si ulterior o sa va instiinteze. Eventual recomand sa nu semnati procese-verbale de predare a masinii fara sa aveti in prezenta un avocat, deoarece se poate sa vi se confiste si sa ramana in parcul auto la pol de frontiera.Se poate confisca pana la finalizarea anchetei si ulterior puteti face cerere de restituire in baza faptului ca sunteti cump de buna credinta si se aplica varinata 1. adica nu se intoarce la propr.
In mod normal, pana la finalizarea cercetarilor din acest caz, autovehiculul ar trebui sa ramana in custodia politiei, indiferent daca dvs. va considerati cumparator de buna credinta, avand in vedere ca bunul in cauza a fost reclamat furat. O data clarificata situatia juridica, daca aveti norocul ca proprietarul de drept din Germania/societatea de asigurari sa renunte la auto si detineti documente care ar putea atesta buna-credinta a dvs. (contract vanzare cumparare, facturi etc.) aveti sansa de a vi se restitui vehiculul si, de ce nu, sa-l inmatriculati in Bulgaria. :D Legat de afirmatia cum ca bunul asigurat CASCO nu poate fi restituit societatii de asigurari care a despagubit proprietarul de drept (in cazul de fata cel din Germania), va informez ca este total neadevarat, deoarece au fost numeroase situatii in care s-a dispus restituirea catre aceasta...Bafta!
BIu”

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am aflat ca autovehiculul cumparat de mine a fost declarat furat-lasata custodie marian10 marian10 am cumparat un autovehicul marca straina adus din alta tara.anuntul l-am gasit pe un site de vanzari auto din romania.dupa ce am cumparat-o la un interval de 2 ... (vezi toată discuția)
Care este termenul legal in care procurorul trebuie sa dea raspuns la cerere de restituire autoturism ? liv.savu liv.savu Buna seara . In urma cu aproximativ 2 luni am avut ghinionul sa cumpar o masina care era furata , cu acte false , nr false . Am reclamat acest lucru la ... (vezi toată discuția)
Autoturism dat furat de fostul proprietar dupa ce a fost inmatriculat pe numele meu TacheF TacheF Buna ziua Va prezint urmatoarea situatie: In urma unui anunt pe internet am hotarat sa achizitionez un autoturism de la un intermediar din Tg.Jiu.Dupa ce am ... (vezi toată discuția)