Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O salariata gravida nu s-a prezentat la serviciu - cum ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O salariata gravida nu s-a prezentat la serviciu - cum sa procedez?

Buna ziua,
o salariata a fost in concediu pentru cresterea copilului - doi ani pana la data de 14.03.2011 .La aceasta data, nu s-a prezentat la serviciu , doar a anuntat telefonic seful ierarhic ca este insarcinata cu cel de-al doilea copil. Va rog sa imi spuneti ce se intampla cu Contractul Individual de Munca al acestei salariate , ea neprezentand nici un act , certificat medical.. S-a incercatsa se ia legatura telefonic cu ea, dar este de negasit.
1. Salariata trebuia sa faca cerere de incetare a suspendarii CIM si de reluare a activitatii in baza aceluiasi CIM.
2. Apoi sa va prezinte adeverinta ca este gravida.
3. Incercati sa-i scrieti, pe adresa din CIM, sa se prezinte la unitate si sa-si clarifice situatia. Daca nu se prezinta aveti varianta de concediere cu art.61, lit.a) din Codul muncii (absente nemotivate).