Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Acum 2 luni mi-a decedat si tatal, in urma cu 16 ani a decedat mama, dupa mama nu am facut succesiune deoarece nu exista decat un titlu de proprietat pe teren agricol cf.L18/1991., mostenirea mamei impreuna cu un frate .Pentru casa in care locuiau parinti mei nu exista nici un act doveditor ca sunt proprietari, la momentul respectiv facandu-se doar o chitanta de mana care s-a pierdut fiind depusa la un dosar prin ani 1960-1961 pentru stabilirea dreptului de proprietate. In 2003 am deschis proces pentru uzucapiune , si am obtinu o hotarare judecatoareasca in care suntem trecuti , tatal meu, sora mea si cu mine. As vrea sa stiu acum cand urmeaza sa deschidem succesiunea pentru ambii parintii, care este parta ce mi se cuvine, si ce formalitati trebuiesc indeplinite - informativ - pentru ca atunci cand voi merge la notar sa am totul pregatit si sa am ceva informatii . Eventual unde pot gasii aceste informatii.:) Va multumesc
toate informatiile le gasiti la notariat.
Partea d-stra este de 1/2 din mostenire, cealalta jumatate revenind surorii d-stra.
Intrucat ati uzucapat neavan acte de proprietate , titlul dvs. de proprietate il reprezinta hotararea de uzucapiune.Acolo aveti in cote egale de 1/3 fiecare dvs , sora si tatal. Acum veti deschide succesiune adupa tata si veti imparti in cote egale cu sora partea tatalui de 1/3 din ceea ce ati uzucapat.Pentru succesiunea dupa mama prezentati actele de proprietate ale acesteia daca exista alte acte . Mergeti la un notar.
va multumesc pentru lamurire , imi este ff.clar, dar mai vreau sa stiu cheltuielile pe care eu le-am facut procesul, cu reablitatrea casei, ptr.ca tebuie sa spun ca eu m-am reintors ( dupa ce am fost alungata din parinti ) la casa parintesca dupa insistentel surori mele care avand o situatie ceve gen :2 case 1 teren si o viata sociala care nu ii permitea sa aibe grije de tata si de mama care aveau probleme de sanatate ,tot eu am suportat toate cheltuielie de obtinerea a unei hotarari judecatoresti prin care se recunostrea dreptul de proprietate , dar facand greseala sa angajez un avocat (recomandat de cineva din familie) ,despre care am aflat ulterior ca nu avea dreptul sa ma reprezinte decat la recurs, a facut ca procesul sa dureze mai mult, costuri mari si nervi de rigoare, dar care nu mi-a dat nici chitanta si nu am semnant un contract decat intr-o imprejururare in care nu aveam posibilitatea da a citi despre ce este vorba si nici nu mi-a dat o copie dar a avut tupeul sa-mi ceara in afara de ceea ce ne intelesesem 500 E chipurile sa rezolve o situate care era de genul dreptul de proprietate de peste 50 ani (uzucapiune)cu toate documente de partea noastra Intrebarea :eu cu voi reusii sa-mi castig toate drepturile ce mi se cuvin :materiale,si morale -mi-am sacrificat familia persona sot si copil -pentru tot ce am spus mai sus .Im i cer scuze poate nu sunt coerenta dar chiar ma gandesc ca ca am investit munca fizica , stres , nervi , pe care cate o data chiar daca sunt o fire care se stapneste , propriul copil nevinovat sau pe sot, iar legea spune50% 50% , cu sora mea care nu s-a implicat in niciun fel. nici a ingriji parinti ,nici a face ceva ptr.,casa (ea a plecat din imobil in`1977), fiind ajuta de toata lumnea inclusiv de mine, sa isi cumpere casa, sa o mobileze, sa- creasaca copiii etc. am prea multe de spus iar legea ;le da tot celpor care au si au beneficat de tot, mentonez ca fost copilul favorit, eu sunt fata venita cand familia isi doreste ff tare un baiat :duh: ,care venind dar in vizita de duminica pare ca ruda din strainatate, cu guma de mestecar ca dar:(:.piteti sa-mi spuneti cum voi reusi ca iubita mea sora isi schimba pretentiile dela ozi la alta, ea avand fff multi bani iar eu fff multe datori ca asa este cand o iei , dar nu din cauza ta sau ca ti-ai dorit asta, de trei ori de ,capat., gata ca deviez
deci va tine cineva cont de ceam facut si eu, ptr ca legea ma face sa cred ca nu voi avea de castiga doar de pierdut,iar eu bani de procese nu am, dabia imi acopar cheltuielie zilnice de subexistenta, cu un copil care are nevoile lui, etc...........
Un sfat mi-ar prinde bine
Va multumesc