avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Inselaciune prin internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Inselaciune prin internet

Buna ziua tuturor!As dori sa fiu ajutat si eu intr-o chestiune legata de o inselaciune prin internet: m-am inteles cu o persoana pe care am cunoscut-o pe internet asupra cedarii unui catelus;femeia respectiva mi-a spus ca este in Camerun la un curs si mi-l trimite cu avionul eu urmand sa platesc taxele de expediere.Am platit acele taxe si mi-a venit mesajul de confirmare de la firma CARGO UNITED;dupa un timp mi-a venit tot de la aceasta firma un alt mesaj prin care mi se cerea sa mai platesc o asigurare in caz ca trebuie vre-un tratament catelusului.Am platit in total aproape 200 euro ca in final,dupa multe tergiversari si minciuni sa-mi spuna ca acel catel a decedat si cum imi mai permit eu sa cer banii inapoi ???Va rog ajutati-ma cu un sfat,ce sa fac in continuare sa-mi recuperez banii sau macar sa nu mai insele acei tipi sau tipe si pe altii!Mentionez ca banii i-am expediat in Camerun cu WESTERN UNION eu avand toate chitantele cu care am trimis banii;am si adresa de messinger a tipei si numarul ei de telefon din strainatate.Multumesc foarte mult celor ce ma v-or ajuta!
Buna dimineata! Bucurati-va ca teapa a fost de doar 200 euro:((. Si eu am facut cumparaturi pe internet dar niciodata de la persoane care imi cereau plata in avans. Numai bine si................fara tepe;)
Mda...
Fiul meu a patit la fel. A dorit sa cumpere o maimutica, i-au trimis si poze, pretul era absolut OK (initial).
Le-a trimis banii intr-un cont parca tot in Camerun.
Apoi au inceput mesajele: asigurare suplimentara de zbor, etc., etc. Si pretul a crescut de 10 ori.
Copilul le-a trimis banii, prin Western Union.
Vedeti clauzele de pe verso, pe formularul de trimitere...
A pierdut toti banii.
2000 euro.
A primit un mail de multumire de la vanzatori.
Culmea tupeului!
Politia nu a facut nimic...Nu a putut face nimic. Nu se poate dovedi nimic, exista acordul partilor asupra tuturor sumelor trimise.
Asta e, TEAPA!
Atentie la acest fel de "glume".
Chiar daca te adresezi politiei, nu vei mai recupera banii. Totul in viata se plateste. Unele lectii sunt mai ieftine, altele mai scumpe. Pe tine te-a costat 200 de euro ca sa constati pe propria piele (si buzunar), sa nu te mai bazezi pe astfel de "chilipiruri" virtuale, care in realitate sunt doar inselaciuni.
Altii au platit mii de euro, ca sa intre in posesia unei pretinse mosteniri, sau pentru a ridica un premiu, la un concurs la care subiectii inselati nu participasera niciodata. Totul se bazeaza pe lacomia si naivitatea celor care au o predispozitie de a deveni victime. Mare grija pe viitor. Se spune ca de fapt, lucrurile care vin gratuit, sunt in relaitate ,cele mai costisitoare
Oameni buni,niciodata nu se plateste un serviciu in avans,am intilnit cazuri diferite si multe cu acelasi "motto": va rugam achitati suma de....., suma care reprezinta impozitul pe marele cistig......,sau : platiti suma de.....,reprezentind cheltuieli de expeditie... etc. Ar trebuii sa cascati ochii:O,pe seama prostilor se cistiga bine si nici nu se platesc impozite. :((Bafta tuturor.
Buna ziua , imi pare rau pentru bani pierduti de dumneavoastra. Tot ce mai puteti face este sa trimiteti un mail la adresa providerului de IP, acolo de unde vine mailul cu pricina, in general o sa gasiti adresa de IP a celui ce va trimes mailul in partea de sus a mailului, dar acestea sunt ascunse vederii. Aveti, in general un buton in care se afiseaza acest capat de mesaj ceva de genul { En-têtes complets}
O data gasit acest IP puteti afla cine este providerul, iar fiecare provider are un serviciu de abuzuri cu o casuta de mail, acolo puteti face o reclamatie. Asta nu inseamna ca va veti recupera banii dar astfel macar va fi blocata adresa de mail.
Si macar va limita lantul inselatoriilor, nu este exclus ca in acest mod sa puteti ajuta organele de ancheta la prinderea acestor excroci.

Prin aceste sfaturi ma adresez tuturor celor ce au casutele de mail pline de spamuri. Si oameni buni oricit de bun suflet aveti sau de milosi sunteti nu uitati :

- nu deschideti mailuri decit daca cunoasteti adresa de unde vine sau macar cititi cu atentie Eticheta mailului.

Nu de alta dar deviza IN FIECARE ZII SE NASTE UN FRAIER TOTUL ESTE SA-L GASESTI , este mai actuala ca oricind.

Va multumesc pentru rabdare.

Va stau la dispozitie cu informatii pe aceasta tema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tentativa frauda vanzatori olx cflorini cflorini Buna ziua, va rog sfatuiti-ma ce ar trebui sa fac. voi scrie pe scurt despre ce e vorba. Fiind interesat de achizitionarea unui autovehicul second, rasfoiesc ... (vezi toată discuția)
Frauda pe internet ana-maria357 ana-maria357 Saptamana trecuta am fost tepuita de o doamna pe nume Barry Seriana din Canada care vroia sa cumpere rochia mea de mireasa ( pe tocmai.ro) cadou pentru sora ei ... (vezi toată discuția)
Frauda bancara AndreiGabriel1234 AndreiGabriel1234 Buna ziua,in urma cu doar o saptamana am fost victima unei fraude si de aceea va cer ajutor.Vroiam sa-mi cumpar o masina si am intrat pe mercador unde am si ... (vezi toată discuția)