avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului

Buna ziua, vreau sa ajut pe cineva de la tara, care nu are acces la informatie si nici bani sa o plateasca. Iata povestea ei:
O familie, sot - sotie cununati. Ea nu putea face copii. Starea lor materiala nu le permitea sa apeleze la adoptie. Cineva din sat, a dat nastere unui copil pe care nu-l putea creste,si pe care vroia sa -l dea familiei noastre. Ca sa nu mai treaca prin toata birocratia statului, sotul familiei -care nu putea face copii- s-a dus la spital la tanti care era gravida si a trecut copilul nou nascut pe numele lui. Totul bine si frumos 4 ani de zile, dupa care tatal a decis sa plece de acasa. Fetita a ramas cu singura mama pe care o cunoaste, dar mama nu este nici biologica nici adoptiva. Tatal incaseaza pensia alimentara a copilului, iar mama se chinuie ca sa ii dea sa manance. Acum tatal o si ameninta pe mama ca ii ia copilul. Cum se poate apara mama, pentru ca pentru ea, acea fetita este totul.Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat, ca sa o invat pe mama ce sa faca... Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: danutza86 , utilizator 21:51, 6 Aprilie 2011
cred ca pasii sunt urmatorii: mama biologica sa conteste recunoasterea paternitatii, fara a se stabili ulterior paternitatea fata de tatal biologic, pt ca la adoptie ar fi necesar si acordul lui, apoi divortul pt ca daca numai femeia asta adopta e necesar si consimtamantul sotului, apoi adoptia copilului

in privinta adoptiei se procedeaza astfel:
"Directia protectiei copilului elibereaza initial un atestat in vederea adoptiei, valabil un an. Obtinerea atestatului nu este necesara in cazul adoptiei majorului precum si in cazul adoptiei copilului de catre sotul parintelul firesc sau adoptiv (art. 20 Legea nr. 273/2004).

Se pune apoi in discutie incredintarea copilului catre adoptator pentru o perioada de 90 de zile pentru ca instanta sa poata aprecia in mod rational asupra relatiilor de familie care s-ar stabili daca adoptia ar fi incuviintata. Art. 29 arata in ce situatii nu este obligatorie incredintarea.

Pentru incuviintarea adoptiei, se sesizeaza instanta judecatoreasca, la cerere fiind anexate:
# consimtamantele adoptatorului/sotului(ei) acestuia/parintilor firesti, respectiv tutorele/copilului ce a implinit 10 ani
# certificatul de nastere al copilului in copie legalizata
# certificatul de sanatate a copilului eliberat de o unitate publica desemnata de Directia de Sanatate Publica
# atestatul adoptatorului sau familiei adoptatoare (cu exceptia situatiilor in care nu este necesar acest atestat)
# hotararea irevocabila de incredintare a adoptatului
# certificatul de nastere al adoptatorului/sotului acestuia in copie legalizata
# certificatul de casatorie al adoptatorului in copie legalizata
# cazierul judiciar al adoptatorului
# certificatul medical al adoptatorului

Cererea va fi admisa daca aceasta este in interesul superior al copilului.

In termen de 5 zile de la ramanerea irevocabila a hotararii de incuviintare a adoptiei, Directia care a participat la judecarea cererii de incuviintare a adoptiei, va instiinta in scris parintii firesti despre aceasta."

ar fi bine sa aveti o discutie si cu cei de la protectia copilului(DGASPC), va pot sfatui si explica cam cum se procedeaza si cam la ce sa se astepte femeia. aveti nevoie de asemenea de un avocat pt procesul de adoptie
cititi si aici legea adoptiei, sa va faceti o parere
[ link extern ]

poate proceda si altfel, in vederea adoptiei, ar fi mult mai usor - daca mama biologica nu contesta recunoasterea, copilul asta are un tata pe certificat, doamna poate adopta si acum copilul sotului ei, insa e necesar acordul tatalui copilului (cel din certificat) si al mamei biologice. apoi, dupa adoptie poate divorta si cere incredintarea copilului. nu stiu insa, daca sotul femeii si-ar da acordul
Va multumesc foarte foarte mult tuturor! am sa vorbesc si cu un avocat fata in fata ca sa inceapa procedura. Inca o data va multumesc mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adoptie ContSters70444 ContSters70444 Buna ziua, Am doi copii din prima casatorie, de 11 si 8 ani, incredintati spre crestere si educare mie conform unei H.J. Din a doua casatorie mai am inca un ... (vezi toată discuția)
Adoptia de catre tatal vitreg corinuta corinuta Ce proceduri legale sunt pentru ca tatal vitreg sa/si poata adopta copilul sotiei sale. In cazul cand e de acord tatal natural si in cazul cand nu e de acord ... (vezi toată discuția)
Adoptie minor iulia_trad_04 iulia_trad_04 Buna ziua, Acum doi ani am divortat, iar baietelul mi-a fost incredintat mie. Tatal biologic nu isi viziteaza fiul si nici nu ii plateste pensia ... (vezi toată discuția)