Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... instanta competenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

instanta competenta

care este instanta competenta pt contestarea deciziei de desfacere a contractului de munca ,daca firma are sediul si contractele de munca inregistrate intr-un judet iar angajatii (sunt cu domiciliul) si au desfasurat activitatea la punctul de lucru din alt judet ?
eu zic ca la judecatoria in raza careia se afla sediul firmei
Cererile referitoare la judecarea conflictelor de muncă se adresează instanţei competente în a cărei circumscripţie reclamantul îşi are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, sediul.
Potrivit art.2 alin.1 din Codul de procedura civila, instanta competenta este Tribunalul.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Tribunalul din circumscriptia dumneavoastra de domicliu. Trebuie doar sa va adresati cu o cerere in acest sens, cerere ce este scutita de taxa de timbru si timbru judiciar, mai mult in cazul litigiilor de munca, sarcina probei cade in grija angajatorului.