Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestarea unei decizii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestarea unei decizii

Buna ziua,
As vrea sa va intreb care este instanta competenta pentru contestarea unei decizii de desfacere disciplinara a contractului individual de munca - judecatoria sectorului unde locuieste angajatul sanctionat sau judecatoria sectorului de care apartine unitatea ce ii desface contractul?
Va multumesc!
tribunalul in care domiciliaza angajatul
Cererile referitoare la litigiile de munca se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul îsi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.
In speta, competenta apartine Tribunalului in raza caruia isi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul , persoana care intriduce actiunea in justitie.

Daca este vorba de Bucuresti , competenta apartine Tribunalului Bucuresti.