Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Angajatorul face plangere la politie impotriva ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Angajatorul face plangere la politie impotriva angajatilor

Angajatorul - o firma de schimb valutar, angajatii - doua casiere valutare
Una dintre angajate, "baga mana" in bani si arunca vina pe colega ei,
care este corecta si minutioasa. Probe, ar putea fi gasite pe inregistrarile video
ale camerei de supraveghere. Au fost date declaratii si la locul faptei, in firma.
Angajatorul face plangere la politie.
Ce urmeaza? Declaratii la politie si apoi?
Va multmesc anticipat!
urmeaza sa fie audiate cele doua angajate, sa se faca cercetarea penala care se va finaliza cu rechizitoriu.indicat e sa-si angajeze aparatori diferiti cele doua intrucat au interese contrarii.
Urmeaza declaratii la Procuratura.
Apoi trimiterea in judecata, una ca inculpat cealalta ca martor pentru infractiunea de furt sau delapidare sau amandoua.
Se va da o sentinta de catre Judecatorie.
Daca se face recurs decizia Tribunalului care ramane definitiva.
Si in final una va merge la inchisoare sau va lua cu suspendare.
Cercetarile in astfel de cazuri se fac de catre organul de cercetare penala al politiei.
In principal, probele constau in declaratiile persoanelor in cauza, a eventualilor martori, etc.
Conteaza mult daca cele doua operatoare ale casei de schimb valutar au avut intocmite fisa postului, in care sa se mentioneze explicit atributiile de serviciu. Cercetarile sunt supravegheate de procuror. Acesta poate solicita alte acte d eprocesura din care sa reiasa prejudiciul.
Organul de cercetare penala al politiei, daca considera in baza actelor probatorii, poate propune inceperea urmaririi penale ( confirmata de procuror prin ordonanta ) sau neinceperea urmaririi penale cand nu exista probe sau sunt elemente care impiedica inceperea urmaririi penale ( lipsa unor elemente, etc).
In cazul in care dosarul pleaca cu NUP de la politie, acesta se claseaza la parchet,
In cazul in care se incepe urmarirea penala, dosarul va ajunge in prima faza la parchet, unde procurorul va intocmi actul de sesizare ( rechizitoriul) si va inainta tot dosarul instantei de judecata.
Va recomand angajarea unui avocat care sa va ajute pe toata durata cercetarilor.
TDorina a scris:

Conteaza mult daca cele doua operatoare ale casei de schimb valutar au avut intocmite fisa postului, in care sa se mentioneze explicit atributiile de serviciu.

Da conteaza foarte mult atributiunile de serviciu.
Adica daca e furt sau delapidare.
In prima faza a anchetei pana la administrarea de probatorii si aflarea persoanei vinovate,amandoua casierele sunt suspecte,deci trebuie efectuate cercetari sub aspectul aflarii vinovatiei si inculparii persoanei vinovate.
In rest,celelalte amanunte v-au fost explicate cu profesionalism de catre distinsa d-na consilier.