Forum Discuţii juridice Executare silită in ce consta plangerea impotriva executorului ...
Discuție deschisă în Executare silită

in ce consta plangerea impotriva executorului judecatoresc?

care sunt procedurile si unde se poate face plangere impotriva executorului judecatoresc?
Depinde pentru ce va plingeti daca este vorba de o incalcare a conduitei profesionale la Camera executorilor, daca este vorba de o infractiune la Prachetul de pe linga Curtea de Apel
Potrivit art. 53 din Legea nr. 188/2000:
(1) Refuzul executorului judecatoresc de a indeplini un act sau de a efectua o executare silita se motiveaza, daca partile staruie in cererea de indeplinire a actului, in termen de cel mult 5 zile de la data refuzului.
(2) In cazul refuzului nejustificat de intocmire a unui act partea interesata poate introduce plangere in termen de 5 zile de la data la care a luat cunostinta de acest refuz la judecatoria in a carei raza teritoriala isi are sediul biroul executorului judecatoresc.
....
nu a consemnat adevarul in procesul verbal, a consemnat doar minciuni ; am fost de fata eu-"debitorul",executorul,"creditorul" si 5 martori si am si filmat. e incredibil ce facea acest executor.ce pot face?
Contestatie la executare si o plangere penala ceva vedeti pe unde o incadrati