Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de PROPRIETATE,dobandit prin CONVENTIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de PROPRIETATE,dobandit prin CONVENTIE

poate cineva sa imi spuna ce inseamna urmatoarele: "INTABULARE,DREPT DE PROPRIETATE,DOBANDIT PRIN CONVENTIE,COTA ACTUALA 1/2(provenita din conversia CF1666) "
"INTABULARE ,DREPT DE PROPRIETATE,DONATIE,DOBANDIT PRIN CONVENTIE,COTA ACTUALA 1/2"(provenita din conversia CF 1666) ? va rog mult.
mai pe romaneste dreptul de proprietate la care faceti referire jumatate e dobandit prin donatie iar cealalta jumatate e dobandit prin conventie.
Potrivit art.644 C.civ., ”Proprietatea bunurilor se dobandeste si se transmite prin succesiune, prin legate, prin conventie si prin traditiune”,
Conform art.645 C.civ., ”Proprietatea se mai dobandeste prin accesiune sau incorporatiune, prin prescriptie, prin lege si prin ocupatiune.”
In cazul dv. sunt contracte (conventii).