avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conversie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conversie

la ce face referire conversia CF 1666?:closedtopic:
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:04, 3 Aprilie 2011
:-/
vreau sa cumpar un teren intravilan de 1130mp,am in fata un extras cf al vanzatorului pe care scrie asa : intabulare,drept de proprietate,donatie,dobandit prin conventie,cota actuala 1/2,(provenita din conversia cf 1666). Vanzatorul vad ca detine pe acte doar 565mp ,eu folosesc acel teren de mai multi ani , terenul respectiv a fost dat ca zestre in 1917 mamei vanzatorului ,iar ea l-a donat fiului ei. de accea va intreb daca voi incheia un c-v, voi fi proprietar doar pe acei 565 mp ? suprafata reala a terenului este de 1130 mp,de ce in cf apar doar 565 mp?
Despre conversia CF, cititi aici:
[ link extern ]
multumesc,elena138
dvs veti cumpara suprafata care e trecuta in acte de 565 mp. doar pe acea suprafata vanzatorul e proprietar de drept si poate sa o instraineze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de proprietate,dobandit prin conventie supermoni supermoni poate cineva sa imi spuna ce inseamna urmatoarele: \"INTABULARE,DREPT DE PROPRIETATE,DOBANDIT PRIN CONVENTIE,COTA ACTUALA 1/2(provenita din conversia CF1666) ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren agricol anca20172018 anca20172018 Buna ziua, Vreau sa cumpar un teren agricol de 500 mp. Actele pe care le-am primit de la proprietar sunt: Titlu de proprietate pe numele tatalui proprietarului ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune fortata - contract autentic de vanzare cumparare lovit de nulitate relativa ? kamir kamir am un contract de vanzare cumparare in forma autentica din 2004 asupra unui teren aflat in indiviziune; la baza acestui contract a stat un ante-contract de ... (vezi toată discuția)