Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Ce inseamna \"dobandit prin conventie\"?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Ce inseamna "dobandit prin conventie"?

Intabulare, drept de proprietate, cu titlul cumparare, dobandite prin Conventie. Ce inseamna dobandit prin Conventie?
Potrivit art.644 C.civ., ”Proprietatea bunurilor se dobandeste si se transmite prin succesiune, prin legate, prin conventie si prin traditiune”,
Conform art.645 C.civ., ”Proprietatea se mai dobandeste prin accesiune sau incorporatiune, prin prescriptie, prin lege si prin ocupatiune.”
In cazul dv. sunt contracte (conventii).