avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate salarii compensatorii mi se cuvin?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate salarii compensatorii mi se cuvin?

Buna seara! Am rugaminta de a ma ajunta prin furnizarea unei informatii legate de salariile compensatorii care mi se cuvin. Am activat in cadrul unei companii care are ca specific plasarea fortei de munca(caen 7810) si in urma disponibilizarii postului pe care l-am ocupat intentionez sa le cer salarii compensatorii:
1. la cate salarii compensatorii am dreptul?
2. pe ca acte normative se bazeaza cererea?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Numai bine!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:02, 3 Aprilie 2011
1-la cate sunt prevazute in ccm-ul firmei respective
2-codul muncii, ccm, contract colectiv de munca la nivel de ramura / national
1. Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

2. Numarul de salarii compensatrii este prevazut fie in ccm la nivel de unitate , fie in ccm la nivel de ramura de activitate.
Din cate stiu pentru acest cod CAEN nu exista ccm la nivel de ramura de activitate.

3. Cererea se bazeaza pe art.67 C.mun. si pe prevederile ccm la nivel de unitate sau la nivel de armura de activitate.
CCMN nu mai exista.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii compensatorii larisa_ larisa_ Incepand cu data de 17.09.2010, contractul meu de munca a incetat conform art 65 alin 1 din codul muncii. Din cauza reducerii activitatii mi-a fost desfiintat ... (vezi toată discuția)
Salariul compensator. Rudolf999 Rudolf999 Salut. Noul Contract colectiv de munca de cind este in vigoare ??? si daca este mentionat in contractul colectiv de munca [b]Salariul compensator[/b]. Ma ... (vezi toată discuția)
Contractul colectiv de munca,la o societate romanik romanik Suntem o societate cu 68 de angajati si avem si sindicat.Avem contract colectiv de munca,incheiat de acum 5 ani si cand l-am facut eram obligati sa ... (vezi toată discuția)