Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate salarii compensatorii mi se cuvin?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate salarii compensatorii mi se cuvin?

Buna seara! Am rugaminta de a ma ajunta prin furnizarea unei informatii legate de salariile compensatorii care mi se cuvin. Am activat in cadrul unei companii care are ca specific plasarea fortei de munca(caen 7810) si in urma disponibilizarii postului pe care l-am ocupat intentionez sa le cer salarii compensatorii:
1. la cate salarii compensatorii am dreptul?
2. pe ca acte normative se bazeaza cererea?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Numai bine!
1-la cate sunt prevazute in ccm-ul firmei respective
2-codul muncii, ccm, contract colectiv de munca la nivel de ramura / national
1. Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

2. Numarul de salarii compensatrii este prevazut fie in ccm la nivel de unitate , fie in ccm la nivel de ramura de activitate.
Din cate stiu pentru acest cod CAEN nu exista ccm la nivel de ramura de activitate.

3. Cererea se bazeaza pe art.67 C.mun. si pe prevederile ccm la nivel de unitate sau la nivel de armura de activitate.
CCMN nu mai exista.