avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se calculeaza?

In urma cu 8 ani i-am dat concubinului meu o suma de 5000 Eur pentru a fi proprietar in cote de 1/2 la cumpararea unui imobil (cealalta cota de 1/2 este a mea). Ulterior ne-am casatorit. In urma cu 3 luni am divortat(perioada de prescriere intre soti am inteles ca nu curge).Daca cer in instanta un drept de creanta pentru suma data de mine , cum se indexeaza aceasta? De fapt cei 5000 Eur de atunci, acum tot 5000 trebuie sa solocit?
Mentionez ca imobilul a costat 18.000 Eur (el a pus 4000Eur).
Am inscrisuri care dovedesc acest lucru, adica extrase de la banca si ale mele si ale lui care dovedesc cati bani aveam fiecare in cont la momentul efectuarii platii (plata s-a facut prin transfer bancar)
Multumesc frumos!
In primul rand, in functie de imprejurarile cauzei, se poate sustine cu mai mult sau mai putin succes ca nu era vorba despre un imprumut ci despre un dar pe care i l-ati facut. Chiar daca trecem peste acest aspect mai apare altul: Cat a curs intre momentul in care i-ati dat banii si momentul casatoriei? Daca au curs mai mult de 3 ani va puteti lua ramas bun de la bani.
Daca ambele chestiuni sunt indepartate si se va considera ca l-ati imprumutat dobanda este cea legala prevazuta de OG nr. 9/2000 adica la nivelul dobanzii de referinta a BNR, diminuat cu 20%.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Din momentul cumpararii imobilului pana la casatorie a trecut 1 an si 5 luni. Din momentul despartirii pana acum 3 luni.
Am o intrebare cu privire la o suma de bani: m-am casatorit in anul 2002, iar la 6 luni dupa casatorie, am contribuit cu o suma de bani (5.200 DOLARI - reprezentand banii mei de zestre), care prin hotarare judecatoreasca reprezinta 40% din valoarea de atunci (expertiza facuta in ianuarie 2003) din valoarea unui apartament (12.307 DOLARI). Acum...dupa 9 ani, in urma unei noi expertize solicitate in urma divortului si, implicit a partajului, apartamentul a fost evaluat la 55.000 EURO (fara TVA). Prin hotararea de saptamana trecuta, se solutioneaza astfel: mi se va restitui acea suma 5.200 DOLARI, reprezentand 40% din valoarea apartamentului (se specifica acest procent in solutionare).
Intrebare: De ce am mai efectuat plata unei noi expertize imobiliare, daca nu s-a luat in calcul pretul apartamentului la valoarea actuala? De ce nu se ia in calcul valoarea TVA-ului, la imobiliare? (expertul specificand faptul ca evaluarea facuta de el nu contine TVA).
De ce 5.200 DOLARI erau atunci 40% din valoarea apartamentului, acum, aceeasi suma este mai putin de 10%, in timp ce el a avut 60%, acum are peste 90%. Nu se considera acelasi procent mentinut in timp, indiferent de valoarea bunului, in cazul acesta vorbim de un apartament cu 3 camere.
Ma intreb daca apartamentul ar fi pierdut din valoare si ar fi ajuns la 5.200 DOLARI, mi-ar fi dat aceasta suma mie, el ramanand fara nimic? Vice-versa de ce nu este valabil?
Ma puteti lamuri si sfatui ce sa fac mai departe?
Mii de multumiri
pune-ti intrebarea altfel : daca apartamentul facea 2000 de dolari ? titularul unui drept de creanata nu se poate bucura de cresterea val de circulatie a imobilului dar nici nu pierde daca val acestuia scade sub suma care reprezinta dreptul lui de creanta .

concluzia este ca indiferent de situatie tu ai 5200 dolari conservati , la care se adauga sigur o dobanda .
mai exista un aspect , referitor la expertiza . cine a cerut-o ? presupun ca tu prin avocatul tau . judecatorul nu putea sa-ti interzica sa faci acest lucru pt ca ar fi insemnat antepronuntare . atata timp cat esti asistata de un avocat , doar acesta este raspunzator pt cererile tale in instanta .

Alte discuții în legătură

Bani partaj?! conpama conpama Am o intrebare cu privire la o suma de bani: m-am casatorit in anul 2002, iar la 6 luni dupa casatorie, am contribuit cu o suma de bani (5.200 DOLARI - ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament glodici glodici Buna ziua! Proces de partaj pe rol.Am avut apartament inainte de casatorie ,cu plata in rate .L-am vandut in timpul casatoriei si am luat imprumut de la ... (vezi toată discuția)
Partaj imobil  elena Dragomir elena Dragomir Am primit bani de la mama din vanzarea unui imobil si am cumparat un alt apartament. Eram casatorita. Acum doresc sa il vand dar trebuie sa fac partajul. ... (vezi toată discuția)