Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... demisie verbala ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

demisie verbala ONG

Buna ziua. sunt membru simplu al unu ong, mi-am dat demisia verbal in fata presedintelui asociatiei si a catorva martori. se accepta acesta demisie?
Ordonanta 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii (ONG-uri :)) aprobata prin legea 246/2005, nu prevede institutia demisiei, specifica raporturilor juridice de munca si reglementata de Codul muncii. De aceea, va trebui sa revedeti actul constitutiv si statutul ONG-ului in care sunteti cofondator, membru, etc. si conditiile de retragere din calitatea pe care o detineti in respectiva ONG si sa actionati in consecinta.
Pe de alta parte, in orice situatie este indicata incheierea unui inscris pentru orice tip de act juridic, nu atat pentru valabilitatea actului juridic respectiv (desi sunt si acte unde forma scrisa este necesara, valabilitatea lor depinzind de conditia formala a incheierii lor in scris), cat pentru posibilitatea probarii actului respectiv.
ContSters36411, utilizator
daca demisia nu este prevazuta in cadrul unui ONG, m-a uitat in ststutul asociatiei:
" Calitatea de membru al Asociaţiei se pierde:
d) la cerere; (in cazul de fata nu se poate interpreta demisie?)"