Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficienti de ierarhizare salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficienti de ierarhizare salariala

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt coeficientii de ierarhizare salariala la 31.03.2011 (mai exact care este salariul mimim pe economie pentru un angajat cu studii superioare si liceale).

Va multumesc!
Stiu la ce va referiti. Indrazniti insa sa nu aplicati coeficientii si sa nu faceti CCM la societatile cu peste 20 de angajati! E principala tema de control. Va spun ca CCMUN este in vigoare inca pana la 31.12.2011. Dupa care...urmeaza ca drepturile minimale castigate pana la aceasta data sa fie respectate.
SIGUR:)
ContSters167247, utilizator
io_ha_na_c a scris:

Stiu la ce va referiti. Indrazniti insa sa nu aplicati coeficientii si sa nu faceti CCM la societatile cu peste 20 de angajati! E principala tema de control. Va spun ca CCMUN este in vigoare inca pana la 31.12.2011. Dupa care...urmeaza ca drepturile minimale castigate pana la aceasta data sa fie respectate.
SIGUR:)

Buna dimi!
"Va spun ca CCMUN este in vigoare inca pana la 31.12.2011." argumentati vorba volant scripta manet Eu (si altii ca mine) am purtat corespondenta cu Min Muncii, Inspectia Muncii, o parte din patronate si cu 2 organizatii sindicale, iar in urma unui control nu s-au sesizat ca salariile sunt de 720 brut
iertare a picat netul
leuca_luminita, utilizator
Contractul a fost denuntat, astfel incat in momentul de fata nu mai este aplicabil. Verificati informatia la Ministerul Muncii Directia juridica.
HG 1193/2010 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 824 din 9 decembrie 2010 si stabileste la Art. 1 ca, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora. Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul inferior al salariului de baza minim brut pe tara , potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata prevazut la art. 1, adica 670 lei. Pe de alta parte, sindicatele şi patronatele au semnat in data de 15.12.2010 Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel Naţional care prevede un salariu minim de 700 de lei şi o creştere a veniturilor pentru muncitorii calificaţi şi pentru maiştri, cei cu studii superioare rămânând la acelaşi nivel, de 1.200 de lei minimum. Se modifica si coeficientii de salarizare aplicati in functie de studii si calificare, urmand ca personalul incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare vor avea un coeficient de 1,72, comparativ cu 2, pana in acest an. Un angajat cu studii superioare va avea un salariu minim de 1.204 lei, aproape egal cu cel din prezent. Muncitorii calificati vor avea un coeficient de salarizare de 1,1 (770 de lei salariu minim), cei cu studii post-liceale 1,15 (805 lei), iar cei cu studii superioare de scurta durata 1,3 (910 lei). Referitor la art.40 din CCMUN 2007-2010. Confederatiile patronale UGIR-1903, CONPIROM si CEPISC propun urmatoarea redactare: Art.40. (1) Strict pentru anul 2011, se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati: a) muncitori: 1. necalificati - 1; 2. calificati - 1,o5 b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este: 1. liceala - 1,07; 2. postliceala - 1,07; c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este: 1. scoala de maistri - 1,3; 2. studii superioare de scurta durata - 1,25. d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de paregatire este cea de studii superioare - 1,72. (2) Coeficientii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate. (3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1), se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective. (4) Salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/ora, respectiv 700lei/luna pentru un program complet de lucru de 170 de ore. Art.40 din CCMUN 2011-2014 va face obiectul negocierii anuale, conform legii. Confederatiile patronale CNPR, CoNPR, CNIPMMR, ARACO, UGIR, UNPSPR si PNR propun: 1.Salariul de baza minim brut negociat pe ora, va fi 4,117lei, pentru un program in medie de 170 ore pe luna. Acesta reprezentand 700 lei/luna pentru un program complet de lucru. 2.Incepand cu data de 01.01.2011, pentru negocierea salariilor la nivel de unitate, sunt optionali si orientativi coeficientii de ierarhizare negocieti la nivelul prezentului CCMUN. Partea sindicala propune urmatoarea redactare: Art.40. (1) Strict pentru anul 2011, se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati: a) muncitori: 1. necalificati - 1; 2. calificati - 1,12. b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este: 1. liceala - 1,1; 2. postliceala - 1,15; c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este: 1. scoala de maistri - 1,35; 2. studii superioare de scurta durata - 1,3. d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de paregatire este cea de studii superioare - 1,75. (2) Coeficientii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate. (3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1), se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective. (4) Salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/ora, respectiv 700lei/luna pentru un program complet de lucru de 170 de ore. Analizand propunerile formulate, partile convin: I.Modificarea art.40 dupa cum urmeaza: Art.40. (1) Salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/ora, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe luna. (2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati: a) muncitori: 1. necalificati - 1; 2. calificati - 1,1. b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este: 1. liceala - 1,1; 2. postliceala - 1,15; c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este: 1. scoala de maistri - 1,3; 2. studii superioare de scurta durata - 1,3. d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de paregatire este cea de studii superioare - 1,72. (3) Coeficientii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate. (4) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1), se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective. II. Art.40 din CCMUN 2011-2014 va face obiectul negocierii anuale, conform legii. III. Revizuirea Anexei nr. 4 cuprinzand lista ramurilor pentru care se incheie contracte colective de munca, in concordanta cu situatia actuala a economiei romanesti, pana la data de 01 martie 2011. IV. Comisia de Aplicare si Monitorizare a CCMUN va analiza modificarea si amendarea CCMUN 2011-2014, in conformitate cu legislatiain vigoare si propunerile formulate de catre parti. Comisia de negociere va incheia un act aditional la CCMUN, in baza negocierii propunerilor formulate de Comisia de Aplicare si Monitorizarea CCMUN. Actul aditional va fi depus spre inregistrare pana cel tarziu la data de 01 mai 2011. V. Partile au hotarat ca depunerea spre inregistrare a CCMUN 2011-2014 sa se faca cel tarziu pana in data de 24 decembrie 2010.