Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara -copil in varsta de 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara -copil in varsta de 18 ani

pentru pensia alimentara a copilului care face in luna mai 2011 -18 ani si inca este elev in clasa a XI la cursuri de zi , cine depune cerere la judecatorie ? Mama sau copilul (major)? Este posibil sa se continue plata pensiei alimentare avand in vedere ca este in clasa a XI si hotararea judecatoreasca mentioneaza "plata pensiei alimentare pana la implinirea varstei de 18 ani''? Ce acte trebuie depuse si cand ?:) Ce articole mentioneaza plata in continuare a pensiei alimentare de catre tata si pana la ce varsta avand in vedere ca dupa terminarea liceului copilul are de gand sa dea la facultate la zi ?

La dosar ca acte puneti; hotararea de divort, ultima hotarare prin care s-a stabilit pensia de intretinerea minorului, copie dupa certificatul de nastere, adeverinta de la Scoala unde isi desfasoara activitatea ca elev, o adeverinta de la ANAF-Jud.X, cererea poate fi facuta si de fiul interesat ca poate sa-si invoce drepturile in instanta, deci; poate sta in judecata ca parte activa de "reclamant", invocand un drept ""subiectiv"". Temeiul de drept' Legea Nr.272/2004 si Constitutia Romaniei privind "drepturile tineretului".=D>
Copilul major depune actele in nume propiu , altfel actiunea nu este admisa...studiati Codul familiei si in general actiunea se bazeaza pe motivarea instantei anterioare....