Forum Discuţii juridice Achiziţii publice suplimentare contract lucrari
Discuție deschisă în Achiziţii publice

suplimentare contract lucrari

Am incheiat un contract de lucrari cu o firma.Pe parcurs firma a executat si alte lucrari care nu erau cuprinse in proiect, dar erau necesare si acum vor bani mai multi decat s-a specificat in contractul de lucrari. As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez legal si cu cat poate fi suplimentat un contract de lucrari.
trebuie sa aveti in contractul de achizitie o clauza referitoare la acest aspect. cititi intai cu atentie contractul. eventual, puteti redacta act aditional.
Puteti suplimenta cu maxim 10% contractul de lucrari, aceasta majorare trebuie foarte bine justificata si consfiintita printr-un act aditional. Aveti nevoie de memoriu justificativ, dispozitie de santier din partea proiectantului pentru lucrarile suplimentare executate. Atentie insa, pentru aceste lucrari suplimentare trebuie respectate preturile din oferta executantului, acesta nu poate veni cu alte preturi decat cele ofertate initial.