Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... coplatitor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

coplatitor

Buna ziua,
va rog din suflet sa-mi da-ti un sfat in urmatoarea situatie:
Sunt coplatitor la un imprumut de nevoi personale. Imprumutatul era sotul meu atunci. Intre timp am divortat iar pentru impartirea bunurilor am semnat o tranzactie, in fata judecatorului, in care se mentiona ca, incepand cu acea data nu mai avem nicio obligatie de nicio natura unul fata de celalalt. Mentionez ca n-am trecut efectiv acest imprumut in tranzactie. Din cate am aflat, fostul sot n-a mai platit de cateva luni (4-5), a acumulat si penalizari nu numai restante, iar de la inceputul anului nu mai lucreaza in tara. Am inteles ca adus la banca hotararea de divort. Ce este de facut in acest caz? De fiecare data spunea ca-l plateste, in contul altei datorii, dar se pare ca m-a mintit si nu stiu care pot fi consecintele in ceea ce ma priveste. In speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat!
Mergeti la banca si vedeti care este situatia.este posibil sa fiti obligata sa platiti dv.
Daca sunteti codebitor, sunteti obligata sa platiti in solidar cu sotul, fostul sot. Fata de banca sentinta de divort si tranzactia de partaj nu are nicio valoare. Nu puteti decide dvs ca nu mai vreti sa garantati o obligatie fata de banca si banca doar sa ia act de decizia dvs.

prin urmare, platiti dvs altfel veti fi executata silit pentru intreaga datorie