Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ancheta sociala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ancheta sociala

In cazul divortului cu minori, ancheta sociala se realizeaza pana la data primei infatisari ,sau dupa ? Cum se procedeaza? O sa vina pe neasteptate, sau se face o programare?
Multumesc.
ancheta sociala pina la data primei infatisari . vin la dvs. asistenti sociali sa va viziteze , sa vorbeasca cu dvs. in legatura cu obiectul ce formeaza deplasarea dumnealor la domociliul dvs. sau la locul cerut.
Mie mi-a venit acasa o hartie de la Autoritatea tutelara, mi-a fost comunicat un nume si un numar de telefon, am sunat si am stabilit o data la care sa fiu acasa.
Presupun ca nu-si permit sa vina neanuntati, decat eventual sa intrebe vecinii, ca daca nu e nimeni acasa, nu pot face ancheta!
Unele instante dispun efectuarea anchetei sociala pana in primul termen de judecata, altele dupa primul termen de judecata.
In oricare dintre aceste variante veti fi anuntat/a de Autoritatea Tutelara cu privire la ziua si ora cand se va face deplasarea la domiciliul dvs.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat