Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

buna ziua

as vrea sa stiu unde se pastreaza cartea de munca la incetarea relatiilor de munca prin demisie. dupa ce ti s-a acceptat demisia, angajatorul nu trebuie sa-ti dea si cartea de munca, sau se trimite in alta parte?
multumesc
Dupa ce vi s-a acceptat demisia trebuie sa vi se faca si inchiderea contractului ca sa incetetati definitiv relatiile de munca cu acea societate. Cartea de munca trebuie sa ajunga in posesia dumneavostra.
co_misaru a scris:

buna ziua

as vrea sa stiu unde se pastreaza cartea de munca la incetarea relatiilor de munca prin demisie. dupa ce ti s-a acceptat demisia, angajatorul nu trebuie sa-ti dea si cartea de munca, sau se trimite in alta parte?
multumesc

Daca ati incetat raportul de munca , atunci angajatorul trebuie sa va elibereze si carnetul de munca.
Posibil ca, carnetul dvs de munca sa se afle la ITM sau la Casa de Pensii in vederea scanarii..... intrebati-l pe fostul dvs angajator.