avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

buna ziua

as vrea sa stiu unde se pastreaza cartea de munca la incetarea relatiilor de munca prin demisie. dupa ce ti s-a acceptat demisia, angajatorul nu trebuie sa-ti dea si cartea de munca, sau se trimite in alta parte?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:29, 5 Aprilie 2011
Dupa ce vi s-a acceptat demisia trebuie sa vi se faca si inchiderea contractului ca sa incetetati definitiv relatiile de munca cu acea societate. Cartea de munca trebuie sa ajunga in posesia dumneavostra.
co_misaru a scris:

buna ziua

as vrea sa stiu unde se pastreaza cartea de munca la incetarea relatiilor de munca prin demisie. dupa ce ti s-a acceptat demisia, angajatorul nu trebuie sa-ti dea si cartea de munca, sau se trimite in alta parte?
multumesc


Daca ati incetat raportul de munca , atunci angajatorul trebuie sa va elibereze si carnetul de munca.
Posibil ca, carnetul dvs de munca sa se afle la ITM sau la Casa de Pensii in vederea scanarii..... intrebati-l pe fostul dvs angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent !!! leeloo6_5 leeloo6_5 am nevoie de carnetul meu de munca, dar fostul angajator nu mi l-a dat nici pana acum.In cat timp de la demisie trebuie inregistrata aceasta la ITM? daca ... (vezi toată discuția)
Concediere art. 65 din codul muncii (desfintarea postului) iulia27 iulia27 Buna ziua. Viitorul angajator poate vedea ( ex. la Itm) ca incheierea contractului meu de munca este prin concediere, art 65 litera b? Situatia este astfel : ... (vezi toată discuția)
Inchidere carte de munca ContSters53045 ContSters53045 Buna ziua, Cat dureaza [b]inchiderea unei carti de munca [/b]de catre ITM? Am inteles ca se duce decizia de catre fostul angajator, iar in functie de ... (vezi toată discuția)