Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura lemne de foc pentru italia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura lemne de foc pentru italia

O firma romana,inregistrata in scopuri de tva,vrea sa factureze lemne de foc unei firme italiene,de asemenea platitoare de tva.Intocmeste factura cu tva sau fara? intocmeste factura in euro sau lei?
este o livrare intracomunitara de bunuri scutita de tva, cf art. 143, alin 2, lit a, iar factura o puteti emite cum doriti, in lei sau euro (trebuie inscrisa baza impozabila la cursul din data facturarii).
Multumesc.